شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

شهادت مظلومانه و جان‌گداز حضرت صدیقه کبرى فاطمه زهرا (س) در مدینه ۷۵ روز پس از رحلت پیامبر (ص) واقع شده است.

در شب چهاردهم، امیرالمؤمنین (ع) به همراه جمعى قلیل از گل‌های سر سبد اصحاب، بدن مطهر صدیقه کبرى (ع) را به خاک سپردند.
به سند صحیح از حضرت صادق (ع) روایت شده است که حضرت فاطمه (س)، ۷۵ روز بعد از پیامبر (ص) زنده بود. بنابر مشهور که وفات آن حضرت در ۲۸ صفر باشد، شهادت حضرت زهرا(س) در ۱۳ یا ۱۴ یا ۱۵ جمادى الاولى می‌شود در این سه روز زیارت آن حضرت مناسب است.

کتب مرتبط با این موضوع

درباره شهادت حضرت فاطمه کتاب‌هایی به صورت مستقل نوشته شده است برخی از آنها عبارتند از:

بیت الاحزان فی مصائب سیدة النسوان (نوشته شده ۱۳۳۰ق) اثر شیخ عباس قمی به زبان عربی. در بخشی از کتاب حوادث مربوط به زندگی فاطمه(س) پس از رحلت پیامبر(ص) و شهادت او گزارش شده است. این کتاب با عنوان «رنج‌ها و فریادهای فاطمه سلام الله علیها» به فارسی ترجمه شده است.

مَأساةُ الزّهراء(س)، شُبَهات و رُدود اثر جعفر مرتضی عاملی (درگذشته ۱۴۴۱ق) به زبان عربی. نویسنده در این کتاب تلاش کرده به شبهاتی که درباره حوادث اواخر زندگی فاطمه زهرا(س) و شهادت او مطرح شده، پاسخ دهد این کتاب با عنوان «رنج‌های حضرت زهرا سلام‌الله علیها» به فارسی ترجمه شده است.

کتاب الهجوم، نوشته عبدالزهراء مهدی، نویسنده قرن پانزدهم، ۲۶۰ روایت و نقل تاریخی از بیش از ۱۵۰ راوی و نویسنده شیعه گردآوری شده است که در هر یک از آنها بخشی از علل شهادت فاطمه زهرا(س) ذکر شده است.

همچنین نویسندگان اهل‌سنت کتاب‌هایی با هدف خوب نشان دادن روابط خلفا با اهل‌بیت و انکار شهادت حضرت فاطمه نوشته‌اند از جمله:

 • «فاطمة الزهراء بنت رسول الله و ام الحسنین» نوشته عبدالستار الشیخ: این کتاب که یکی از شماره‌های یک مجموعه بزرگ از معرفی شخصیت‌های مسلمان است، به زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) اختصاص دارد. نویسنده در این کتاب اشاره‌ای به ماجراهای روز بیعت و آتش‌زدن خانه فاطمه نکرده است. در این کتاب فقط تحت عنوان میراث النبی(ع) به اختلاف درباره ماجرای فدک اشاره شده و نتیجه‌گیری نویسنده آن است که هیچ اختلافی بین فاطمه و ابوبکر درباره فدک وجود نداشته است و حتی دلیلی بر اینکه فاطمه زهرا(س) از خلیفه اول و دوم ناراحت بوده است وجود ندارد و اینکه فاطمه در روز عیادت با آن دو صحبت نکرده است، ساخته ذهنیت یک راوی است.به ادعای نویسنده این ماجرا ساخته و پرداخته علمای شیعه است.
 • «بین الزهراء و الصدیق حقیقة و تحقیق» نوشته بدر العمرانی: در سال ۲۰۱۴م منتشر شده و موضوع آن رابطه ابوبکر خلیفه اول با فاطمه(س) است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اسامی از لینک روی اسامی استفاده کنید.

گردآورنده: عرفان حکم آبادی

مطالب مرتبط

پدر واژه غریب قریب

پدر واژه غریب قریب

پدر واژه پر معنایی است. عده ای مرام پدر را می بیننند. عده ای وابستگی به او را دارند و برخی هم یاد رفتن به کوه با پدر خود می افتند. هر که باشی و باشیم ، بخواهی و یا نخواهی تو...

2 دیدگاه

2 دیدگاه ها

 1. Avatar

  واقعاً عالی بود !
  ممنونم آقای حکم آبادی بابت این متن بی نظیر

  پاسخ
  • Avatar

   ممنون اقا هیراد

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *