موضوعات
آخرین مطالب

زمان قطعی آغاز سال تحصیلی ۱۵ شهریور است

قطعاً شروع سال تحصیلی ۱۵شهریور ماه است اما اینکه در ۱۵شهریور آغاز سال تحصیلی را چگونه برگزار کنیم، بستگی به شرایط دارد. شرایطی که امروز در هیچ جای دنیا نمی‌توان آن را پیش بینی کرد.

 

طراحی سه سناریو؛ سفید، زرد و قرمز برای بازگشایی مدارس :

ما سه سناریو را طراحی کرده‌ایم و با هر وضعیتی که پیش بیاید این سناریوها را از ۱۵شهریور پیاده می‌کنیم.

  • یکی از این سناریوها این است که شرایط سفید باشد که تقریباً غیرمحتمل‌ترین شرایطی است که قابل پیش بینی است که در این صورت سال تحصیلی با حضور دانش آموزان در مدارس آغاز می‌شود

  •  سناریوی دوم که محتمل‌تر است این است که با شرایط زرد روبرو شویم که در این صورت می‌توانیم حضور دانش آموزان در مدارس را داشته باشیم اما با رعایت پروتکل‌های دقیق بهداشتی و تعداد کنترل شده دانش آموزان در کلاس‌های درس و رعایت کامل فاصله فیزیکی از همین رو تعطیپنجشنبه مدارس را لغو کردیم تا بتوانیم مدارس را در این شرایط به صورت زوج و فرد میان تعداد دانش آموزان کلاس تقسیم کنیم. دانش آموزانی که روزهای زوج در مدارس حضور دارند در روزهای فرد می‌توانند به صورت غیر حضوری به تکالیفشان برسند و یا از آموزش‌های غیر حضوری بهره بگیرند.

  • سناریوی سوم  این است که در شرایطی که ما اجازه نداشته باشیم در مقاطعی از سال تحصیلی، حضور دانش آموزان سر کلاس را داشته باشیم، سناریوی سوم را اجرا می‌کنیم که آموزش کاملاً مجازی است. حال ممکن است این مقاطع یک ماه یا یک هفته باشد و یا در برخی مناطق این محدودیت گذاشته شود و در منطقه دیگر محدودیتی نباشد.  آمادگی داریم در وضعیت‌های مختلف در مناطق مختلف طبق این سناریوها اقدام کنیم.

هیچ درسی را در شیوه آموزش متمایز نکردیم :

  • ما برای آموزش در سال آینده هیچ درسی را متمایز نکرده‌ایم به این معنا که همه درس‌ها از نظر ما ارزش یکسانی در پروسه آموزش دارند. بنابراین اگر درسی مانند ریاضی و فیزیک در هفته ۴ساعت باشد و مثلاً سه ساعت حضوری و یک ساعت به صورت غیرحضوری تقسیم شود همه دروس دیگر نیز به همین نسبت حضور و غیرحضور در برنامه درسی می‌گنجد.

  • ما همه تلاش خود را می‌کنیم که ارتباط حضوری را با دانش آموزان قطع نکنیم چرا که قاطعانه معتقدیم هیچ چیز جایگزین حضور نمی‌شود.

ارتقای میانگین نمرات پایه دوازدهم نسبت به سال گذشته  دال فرآیند خوب  آموزش  در فضای مجازی است :

  • ممکن است سوال والدین این باشد که آیا در شیوه دوم و سوم آموزش و یادگیری قابل انتقال به دانش آموزان است؟ در این مورد معتقدیم آموزش در سناریوهایی که از بستر فضای مجازی و آموزش مکمل استفاده می‌کنیم به دانش آموزان منتقل می‌شود. نمونه‌اش اینکه امتحانات نهایی پایه دوازدهم که در خرداد برگزار شد گزارش‌گیری شده است. اول اینکه تعداد شرکت کننده‌ها تفاوت معناداری با سال قبل ندارد و حتی متوسط نمرات۳۰تا ۴۰صدم درصد ارتقاء داشته است. این نشان می‌دهد فرآیند آموزش خوب بوده است.

آموزش و پرورش متعهد به آموزش همه دانش آموزان است :

  • ما متعهد هستیم آموزش را به همه دانش آموزان ارائه دهیم چه به فضای مجازی دسترسی داشته باشند و چه نداشته باشند. ما نمی‌خواهیم هیچ خانواده‌ای را به زحمت بیندازیم که در این شرایط بحران اقتصادی گوشی هوشمند تهیه کند. بنابراین جایی که بتوانیم آموزش حضوری بدهیم این کار را می‌کنیم. از راهبران آموزشی، بستر تلویزیون و رادیو، بسته‌های آموزشی و و. استفاده می‌کنیم. به تک تک مدیران گفته‌ایم هر مدیر باید برنامه پوشش همه دانش آموزانش را با توجه به شرایط دانش آموز به طور مشخص تا ۱۵شهریور مشخص کند و به ما بگوید که به طور مثال از۵۰۰دانش آموزی که در مدرسه دارد، برای کدام تعداد چگونه می‌خواهد آموزش آنها پیگیری کند.

————————————————————————————————————————————-

ماخذ : به نقل از خبرگزاری مهر / محسن حاجی میرزایی / ۲۴ تیرماه ۹۹ ( ویرایش توسط دفترمشاوره موسسه فرهنگی دانش – ج ابراهیمی )

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید