اخباراخبار پایه دهمپرورشی

اردوی برون استانی پایه دهم (شهر کاشان)

پس از اتمام ترم اول تحصیلی سال 1402/1403، دبیرستان دانش برای اینکه ترم جدید آموزشی را آغاز کند، تصمیم به برگزاری اردوی چند روزه برای دانش آموزان پایه دهم گرفت تا پس از استراحت و تفریح، بچه ها ترم جدید را با شور و نشاطی بیشتر از قبل آغاز بنمایند. پس از بررسی و درخواست بچه ها، تصمیم به برگزاری اردو در شهر زیبای کاشان شد و این اردوی از چند جهت تجربه‌ جدیدی برای دانش آموزان به شمار می رفت. برای مثال می توان به تقویت کارگروهی میان بچه ها، آشنایی با تاریخ غنی کشورمان، طبیعت گردی و غیره اشاره کرد.

برای حرکت به سمت کاشان قرار شد، همگی صبح زود در مدرسه جمع شویم تا با اتوبوس های VIP راهی جاده بشویم و این سفر هیجان انگیز رسما شروع شد.

برای استراحتی و توقفی کوتاه در یکی از مجتمع های تفریحی بین راهی ایستادیم تا پس از رفع خستگی دوباره سوار اتوبوس ها شویم و به مسیرمان ادامه دهیم.

در بدو ورود به کاشان، زیبایی های این شهر زبانزد همه‌ی ما شد و در اولین برنامه به سمت بازدید باغ و حمام زیبای فین کاشان رفتیم که از منظر تاریخی مکان مهمی از کشورمان هست، متاسفانه یکی از نخست وزیر های با درایت کشورمان، میرزا محمدتقی‌خان فراهانی ملقب به امیر کبیر با دسیسه های درباریان نالایق به باغ فین تبعید شد و سپس به قتل رسید که آقای اقبالی از اتفاقاتی که این باغ تاریخی شاهد آن بود، توضیحات جامعه‌ای دادند.

پس از آن با گشت و گذاری در ناحیه تاریخی کاشان به سمت خانه طباطبایی رفتیم که معماری زیبا و دلنشینی داشت و همه بچه ها مشغول عکاسی برای ثبت قاب های ماندگار شدند.

برای صرف ناهار، به رستوران سنتی مظفری که در جوار خانه طباطبایی قرار داشت، رفتیم.

و چلو کباب لقمه زعفرانی لذیذی که بچه ها بسیار لذت بردند.

بعد از صرف ناهار به یکی دیگر از مکان های تاریخی شهر کاشان رفتیم، خانه عباسیان که چه معماری بی نظیری را در درون خود جای داده بود. خانه‌ای پنج طبقه که حدود دویست سال قبل ساخته شده است و از نکات جالبی که می توان اشاره کرد، این است که در یکی از حجره های این خانه تاریخی بافندگی فرش و گلیم در حال حاضر انجام میشد.

توضیحات زیبای آقای اقبالی در مورد خانه تاریخی عباسیان

و بعد از آن به سمت یکی دیگر از خانه های زیبا و غنی کاشان، خانه بروجردی ها رفتیم که گچ‌کاری ها و گچ‌بری های زیبایی در آن ترسیم شده بود و بچه ها محو زیبایی های آن شده بودند و کارشناسی که در آن جا مستقر بود، تاریخچه این خانه پر رمز و راز را به زیبایی هر چه تمام تر شرح دادند و باعث شد که ما و بچه ها لذتی دو چندان و با آگاهی بیشتری نسبت به قبل ببریم.

فیلم توضیحات کارشناس مجرب که صحبت های کاملی را ارائه دادند.

برای آخرین بازدید از مکان های زیبا و فوق العاده شهر کاشان، به سمت حمام تاریخی سلطان امیراحمد رفتیم که این حمام با کاشی های فیروزه رنگ خود جلوه های بصری حیرت انگیزی را رقم زده است.

پس از گشت و گذار لذت بخشی که در بافت تاریخی شهر کاشان داشتیم، راهی محل اقامت‌مان شدیم. اکو کمپ کویری متین آباد که در نوع خود یکی از مجهز ترین و کامل ترین کمپ های کویری کشور شناخته می شود.

پس از رسیدن به کمپ کویری متین آباد، طبق درخواست خود بچه ها که درون چه نوع از اتاق های اقامتگاه (کومه یا سه پنج) قرار گیرند، کلید های اتاق ها تقدیم شان شد و پس از آن به سمت اتاق های خود رفتند تا بچه ها کمی استراحت کنند.

پس از استراحت بچه ها به بازی های گروهی و امکانات و دستگاه هایی که در کمپ مهیا بود، پرداختند و جو مهیجی در جای جای کمپ شکل گرفت. از بازی مافیا گرفته تا ایرهاکی، بیلیارد و فوتبال دستی. بعضی ها هم با دوستان خود به سمت کافی شاپ مجهز کمپ رفتند که منو کاملی از انواع نوشیدنی ها را در بر می گرفت.

وقت شام همه به رستوران کمپ رفتیم، تا بچه ها قرمه سبزی و ماست چکیده‌ای که کنارش قرار داشت را نوش جان کنند.

پس از صرف شام، دور آتش جمع شدیم و با چای از بچه ها پذیرایی شد تا خستگی روز اول و پر ماجرای اردو بر تن بچه ها نماند.

صبح روز دوم بچه ها پس از بیدار شدن دوباره به سمت رستوران مجموعه متین آباد رفتند تا با صبحانه و بوفه سلف سرویس مفصلی که تدارک دیده شده، انرژی لازم را برای یک روز هیجان انگیز کسب کنند.

موارد و بوفه کامل صبحانه رستوران کمپ کویری متین آباد

برنامه روز دوم ما کویرگردی و تفریحات مهیج داخل کویر بود که همه بچه ها از آن استقبال کردند و برای آن لحظه شماری می کردند. برای اینکه به سمت کویر حرکت کنیم، مسیری را با دلیجان طی کردیم تا به قسمت مد نظر خود برسیم.

پس از رسیدن به تپه های شنی کویر متین آباد، بجه های به چند گروه تقسیم شدند. بعصی ها به سمت سافاری و آفرود سواری رفتند که هیجان و آدرنالین ویژه‌ای را برای بچه رقم می زد، بعضی ها به والیبال و فوتبال ساحلی مشغول شدند و بعضی ها هم به دفن کردن خودشان زیر شن های کویر که لحظات جالبی را برای همه‌ی ما رقم زد.

سافاری هیجان انگیز

بعد از این تفریحات شروع به پیاده‌روی گروهی در کویر کردیم که تجربه بینظیری را برای بچه ها ایجاد کرد و تصاویر فوق‌العاده‌ای از این کارگروهی ثبت شد و همه بچه ها از این همه زیبایی کشورمان که چه طبیعت بکری را در درون خود جای داده، متحیر و لبخند رضایت بر لبانشان در طول مسیر جاری بود.

پس از رسیدن به تپه شنی مد نظرمان، منتطر دلیجان ماندیم تا ما را به کمپ برگرداند و در این حین که منتظر بودیم خود را با بازی های مختلفی اعم از کشتی ساحلی و دو سرعت در کویر، سرگرم کردیم.

مسابقه جذاب دو صحرانوردی

برای بازگشت سوار دلیجان شدیم تا راهی رستوران کمپ شویم.

پس از صرف ناهار که جوجه بسیار خوشمزه‌ای بود‌، بچه ها به سمت تفریحات و امکانات کمپ کویری متین‌آباد رفتند که از تنوع زیاد این سرگرمی ها، کسی بیکار در کمپ دیده نمیشد و هر یک از بچه ها مشغول به کاری بودند. برای مثال می توان به تیراندازی، شترسواری، بازی بیلیارد و ایرهاکی و غیره اشاره کرد.

تیر و کمان پرطرفدار در کمپ

برای تنوع میان برنامه‌ های اردو و پس از سرگرمی های کمپ، به سمت سالن فوتبال رفتیم که بچه ها استقبال خوبی از این برنامه کردند و به عبارتی دلی از عزا درآورند.

نمای بسیار زیبا کمپ کویری متین آباد

وقتی که به کمپ برگشتیم، برنامه جذاب رصد ستارگان را در پیش داشتیم که زیبایی اجرام آسمانی با تلسکوپ چند برابر بیشتر از قبل نمایان میشد و بچه ها حیرت زده از زیبایی کهکشان راه شیری شدند.

پس از اتمام رصد ستارگان، به سمت رستوران رفتیم تا بچه ها شام را میل بکنند. شام روز دوم مان شنیسل تردی بود که در کنار سالاد فصل سرو میشد.

یک برنامه ویژه بعد از شام در نظر گرفته شده بود. تولد یکی از بچه های خوب پایه دهم، نیکان قهرمانی بود که با شیرینی و کیک تولد از نیکان و دوستان او پذیرایی شد و جو شادابی را در رستوران شکل داد و سپس مثل شب گذشته دور آتش جمع شدیم و بچه ها چای و شیرینی را کنار آتش نوش جان کردند.

صبح روز سوم اردو پس از صرف صبحانه مفصل کمپ مقرر شد که به سمت روستای تاریخی و زیبای ابیانه راهی شویم.

هنگامی که در راه و جاده ابیانه قرار داشتیم، برف جلوه‌ ویژه‌ای به کوه های اطراف داده بود و بچه ها بیان می کردند که تجربه عجیب و ماندگاری برایشان رقم خورده است، زیرا انواع آب و هوای مختلف را طی دو روز مشاهده کردند.

معماری خانه ها و اینکه رنگ غالب روستا سرخ است، روستای ابیانه به روستای سرخ ایران معروف است و بچه ها مشغول به گشت و گذار و پیاده روی در محیط روستا شدند.

پس از پیاده روی در روستای زیبای ابیانه، به سمت رستوران دو میلون رفتیم که ناهار هیجان انگیزی در انتظار بچه ها بود. دیزی که در هوای سرد بسیار می چسبید.

پس از صرف ناهار به عنوان روز آخر راهی شهر کاشان شدیم تا گشتی در بازار سنتی و تاریخی برای خرید سوغات بزنیم. برای مثال زدن از سوغاتی های کاشان می توان به گلاب، انواع عرقیجات و کلوچه سنتی اشاره کرد. برای خرید سوغات به سراغ قدیمی ترین و بهترین قنادی کاشان، قنادی نبات‌ریز رفتیم و پس از آن به سمت بازار حرکت کردیم که معماری سنتی در آنجا هم نمایان بود.

بعد از خرید سوغات به سمت یکی از دیگر مکان های تاریخی کاشان رفتیم. مسجد آقابزرگ کاشان که در نوع خود یکی از خاص ترین معماری ها را داراست. این مسجد اولین مسجد طبقاتی ایران است که در 5 طبقه ساخته شده است و معماری قشنگی در آن رقم خورده است.

برای صرف شام به سمت کافه ویونا رفتیم که در جوار خانه های تاریخی کاشان قرار داشت و منظره زیبایی را رقم زده بود و برای شام آخر بچه ها پیتزا خوردند.

پس از برگشت به کمپ، بعضی از بچه ها مثل شب گذشته به سمت سالن فوتبال رفتند و باقی به سمت اتاق های خود رفتند تا خستگی این اردو چند روزه را در کنند.

به عنوان روز آخر پس از صرف صبحانه، بچه ها وسایل خود را جمع کردند تا با اتوبوس های VIP دوباره به سمت تهران بازگردند.

 

برای توقف و استراحت بین راه در مجتمع رفاهی مهر و ماه ایستادیم تا کمی از خستگی بچه ها کم شود و بچه ها مشغول به خرید از این مجتمع بزرگ شدند.

پس از اتمام خرید، راهی تهران شدیم و بچه ها پس از دوری چند روزه به آغوش گرم خانواده های خود بازگشتند. این اردو همانطور که اشاره شد، تجربیاتی گرانقدری را برای دانش آموزان رقم زد و در خاطرات و ذهن آنها حک شد. با تشکر از بچه های خوب پایه دهم بابت همکاری

 

اسفند 1402

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا