بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه هم افزایی دبیران دبیرستان دانش ۲ (متوسطه اول) سال تحصیلی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ روز چهارشنبه مورخ ۹۹/۴/۴ رأس ساعت ۸:۳۰ با تلاوت آیاتی چند از سوره مبارکه «ملک» که توسط جناب آقای موسوی قرائت شد، آغاز گردید.

 پس از قرائت قرآن، ابتدا جناب آقای جواهری مدیر عامل محترم مؤسسه آموزشی دانش سخنان خود را آغاز کردند.

ایشان در مورد آموزش در ایّام کرونا فرمودند باید برای تمام وضعیّت­ های احتمالی برنامه داشته باشیم.

ایشان اشاره نمودند که مدرسه هوشمند با تجهیز مدرسه با پروژکتور و پرده نمایش محقّق نمی­ شود بلکه مدرسه هوشمند یک محیط آموزشی است که کنترل و مدیریت آن با استفاده از فناوری اطلاعات شبکه و رایانه می­ باشد و محتوای آن محتوای الکترونیکی است که کلیه امور آموزش حتی ارزیابی از دانش آموزان و کنترل میزان پیشرفت ایشان نیز هوشمند است و در آن از کتاب و جزوه خبری نیست. در مدرسه هوشمند دانش ­آموزان در اینترنت به جستجو پرداخته و از منابع مختلف تحقیق و پژوهش می­ کنند و معلّم هم نقش هدایت گری را ایفا می­ نماید. بنابراین معلّم باید اطلاعاتش از رایانه و دیجیتال از دانش ­آموزان بیشتر باشد. محتوای الکترونیکی هوشمند تولید شده توسط دبیر مانند یک فیلم است که سناریو و کارگردان داشته باشد. طرح درس باید دقیق و روشن باشد و هدف رفتاری برایش تعریف شده باشد و نحوه و ابزار آموزش معرفی شود و ارزشیابی هم لحاظ شود که دقیقاً مشخص شود دانش ­آموز در کدام قسمت مبحث مشکل دارد. هنر استفاده از معلّم در ایجاد محتوای هوشمند استفاده از آزمایشگاه و کارگاه و فیلم­ های مربوطه به زبان­های فارسی و اصلی و استفاده از انیمیشن است که با استفاده از تمام این امکانات می­ توان به آنچه می­ خواهیم برسیم.

در ادامه جناب آقای گودرزی مدیر محترم دبیرستان ضمن تشکّر از حضور همکاران در جلسه، میلاد حضرت معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع) را تبریک گفتند.

ایشان کسب رتبه برتر دبیرستان دانش۲ در بین مدارس غیردولتی منطقه ۳ را خدمت همکاران تبریک گفته و بیان داشتند که این امر به لطف خدا و با همکاری شما دبیران بزرگوار و همراهی اولیا حاصل شد.

ایشان برنامه­ ریزی برای انجام کارها را یکی از ویژگی­ های مدرسه بیان نموده و گفتند در شرایط فعلی هر روز باید برنامه جدیدی طراحی نمود و با توجّه به ظرفیت­ های مدرسه، فعالیت­ های آموزشی و پرورشی را در سطوح بالا و در محیطی آرام انجام دهیم که الحمدلله تاکنون چنین شرایطی ایجاد شده است که بازخورد آن در گفتار و رفتار اولیای محترم مشخص است.

ایشان عملکرد مدرسه در چند ماه گذشته را مثبت و مطلوب ارزیابی نموده و بیان داشتند که خدا را شکر توانستیم با تلاش­ های مستمر فعالیت­ های مفیدی در زمینه آموزش انجام دهیم. چالش­ هایی هم داشتیم! قطعا تأثیر کلاس ­ها و آزمون­ های حضوری با کلاس ­ها و آزمون ­های غیر حضوری تفاوت داشت.

ایشان ضمن تأکید بر لزوم افزایش کیفیت آموزشی بیان داشتند که افزایش کیفیت خود به خود اتفاق نمی افتد. پس باید با همکاری و همدلی با یکدیگر و استفاده از تجربیات هم، کیفیت آموزش را افزایش دهیم.

در ادامه برخی از دبیران تجربیات خود را بیان کردند.

آقای تقوی: در تولید فیلم آموزشی باید وزن و فرم محتوا یکی باشد. چون اگر محتوا عالی و فرم ضعیف باشد یا بالعکس، فیلم تولید شده چندان دیده نخواهد شد.

آقای صالحی­ راد: فیلم های آموزشی تولید شده باید دربرگیرنده آموزش به همه دانش ­آموزان چه ضعیف و چه قوی باشد و چکیده درس هم به صورت جذاب ارائه شود که هر دانش­ آموزی بتواند از آن استفاده کند.

آقای جعفری: در بیان مبحث باید از هر منبعی مرتبط (فیلم، تمرین و …) استفاده کنیم و در قالب یک کتاب محدود نباشیم.

آقای امینیان: نرم­ افزار مودل یک پلت فرم آموزشی است که مورد استفاده در مراکز آموزشی در سطح جهانی است که با توجه به ویژگی­ ها و قابلیت­ هایی که دارد می­تواند مورد استفاده قرار بگیرد به صورتی که هر دبیر صفحه مخصوص به خودش داشته باشد که در آن صفحه با دانش ­آموزان در ارتباط است و دبیر می­تواند در آن صفحه، فیلم یا جزوه بگذارد و همچنین قابلیت تولید کارنامه و نمودار پیشرفت تحصیلی را هم دارد. همچنین دارای تالار گفتگو است که در آن دبیر می­تواند با دانش­ آموزان به پرسش و پاسخ بپردازند.

آقای رضویان: در سامانه مودل می­توان نقش را تغییر داد مثلاً دبیر برای خودش نقش دانش ­آموز را انتخاب نماید و از منظر یک دانش ­آموز به سامانه نگاه کند. همچنین می­توان برایش دمو گذاشت و می­تواند با هوش مصنوعی پیش بینی کند و با توجه به عملکرد دانش ­آموز میزان پیشرفت یا پسرفت او را اعلام کند.

در اواسط جلسه از دبیران گرامی پذیرایی به عمل آمد و عکس یادگاری گرفته شد.

جناب آقای مهندس برزگری معاونت آموزش مدرسه تجربیات برگزاری کلاس های غیر حضوری را با انواع متد های موجود آموزش معرفی نمود تا دبیران گرامی برای تولید محتوای آموزشی خود کمتر به مشکل برخورند.

کار کردن با انواع نرم افزار ها

نحوه صحیح جستجو کردن

نحوه برگزاری آزمون و ارزیابی از دانش آموزان

و چگونگی یک تدریس غیر حضوری خوب و بدون نقص را بازگو نمودند.

در پایان جلسه عمومی، هر دبیری در دپارتمان درسی خود قرار گرفت و با دبیران همان درس در هر سه پایه به بحث و تبادل نظر در خصوص تولید محتوا پرداختند.

اقامه نماز ظهر و عصر و صرف ناهار حسن ختام این دورهمی بود :)

فیلم جلسه دانش افزایی:

مطالب مرتبط

فناوران دانشی

فناوران دانشی

آثار منتخب کلاس فناوری (استاد لطف آبادی) و کلاس فتوشاپ (استاد امینیان):آثار منتخب کلاس پریمیر و افترافکت (استاد...

0 دیدگاه

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.