موضوعات

پاسخ به سوال (عمومی- شماره۲۴۶):پاسخ به سوالات متداول کنکور(۱۲) / روش مطالعه دروس(۹) / روش مطالعه در ایام تعطیلات نوروز( قسمت اول؛اهمیت و مزیت )

 

مقدمه : دوران عید یا دومین گذرگاه طلایی کنکور، یکی از فرصت‌های بسیار مهم در کنکور است که تاثیر زیادی بر نتیجه داوطلبان آن خواهد داشت. تعطیلات عید به طور معمول از ۲۵ یا ۲۶ اسفند ماه شروع می‌شود و تا ۱۴ الی ۱۵ فروردین ادامه دارد، و، در صورتی که به صورت درستی از آن استفاده شود، شامل حداقل۱۲ روز مطالعاتی خواهد بود. دانش‌آموزان در این ۱۲ روز مطالعاتی می‌توانند روزانه ۱۰ ساعت مطالعه کنند که در مجموع حدود ۱۲۰ ساعت می‌شود. ممکن است شما معتقد باشید با مطالعاتی که در طول سال تحصیلی داشته‌اید، بهتر است که در این ایام استراحت کنید؛ اما لازم است بدانید که بسیاری از رقبای شما در این دوران مطالعه خواهند کرد و به طور قطع، اگر شما این کار را انجام ندهید، از آنها فاصله خواهید گرفت؛ پس یکی از دلایل موفقیت داوطلبان برتر این است که در چنین زمان‌هایی، که دیگران درس نمی‌خوانند، آنها به خوبی از وقت و فرصت خود استفاده می‌کنند؛ البته حساسیت روزهای نوروز برای داوطلبان کنکور، به این معنی نیست که آنها در تعطیلات نوروز فقط و فقط درس بخوانند و استراحت و تفریح را بر خود حرام کنند، بلکه به این مفهوم است که آنها باید با یک برنامه‌ریزی درست و حساب شده، از این روزها بهترین استفاده را ببرند. در این دوره کوتاه، شما می‌‌توانید به جهش قابل ملاحظه‌ای در مطالعه مفید و اثرگذار دست یابید. برای آنکه شما عزیزان داوطلب بدانید که چگونه می‌توانید در این ایام، در نهایت آرامش به درس‌هایتان رسیدگی کنید و همراه با آن، استراحت و تفریح نیز داشته باشید، این مقاله را مطالعه کنید. (۱)

با توجه به اینکه بخش عمدۀ منابع آزمون سراسری را مطالعه کرده‌اید، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای مرور و جمع‌بندی است که این مهم نیاز به یک برنامه ریزی منسجم و جدی دارد. در نوشته بعدی توضیحات آن ارایه خواهد شد.

 

مزیت های مطالعه در دوران عید :

۱- عدم افت آمادگی مطالعاتی :این تجربه را همه داریم که به دلیل مطالعه نکردن یا کم مطالعه کردن در دوران عید یا تابستان، پس از شروع مجدد مطالعه، احساس کرده‌اید که کار دشواری در پیش دارید؛ البته در سال‌های گذشته، به دلیل نبودن حساسیت ویژه، این موضوع اهمیت چندانی نداشت، ولی در سالی که شما در آزمون سراسری شرکت می‌کنید، ارزش لحظات، بسیار زیاد و تعیین کننده است. یکی از زمان‌هایی که ممکن است شما در آن دچار افت یا پیشرفت درسی خوبی شوید، همین ایام عید است، و اگر بدون برنامه و با اهمال پیش روید، ممکن است که تا آخر تعطیلات همین گونه باشید و به راحتی زمان‌های مهم خودتان را نیز از دست بدهید.(۱) 

 

۲- جبران کاستی های گذشته : شاید به دلایلی مثل غیبت و یا بیماری و … برخی دروس و یا برخی از سرفصل ها را در حد تسلط ، به خوبی کار . تمرین  نکرده باشیم. دوران نوروز فرصتی برای برنامه ریزی عملی جهت دروس و  مباحثی که در آن عقب هستیم.

 

۳- مرور : ایام نوروز فرصتی است برای مرور درس ها و یا موضوعاتی که  در آن چالش بیشتری داریم. 

۴- توجه به فاصله شما  با رقبا : در دوران عید، برخی از داوطلبان کنکور، که رقبای شما نیز محسوب می‌شوند، مجدّانه درس می‌خوانند و برخی دیگر هم کم و یا اصلاً درس نمی‌خوانند؛ در این صورت، اگر شما به طور جدی مطالعه کنید، از کسانی که درس نخوانده‌اند، سبقت گرفته و در ضمن، فاصله خود را نسبت به دانش‌آموزانی که خوب درس خوانده‌اند، نیز کم کرده‌اید؛ پس برای دستیابی به یک رتبه خوب، لازم است که در روزهای عید به خوبی درس بخوانید و با برنامه‌ای حساب شده وارد عمل شوید. (۱) پس دوران عید نوروز ، فرصتی است برای جلو افتادن از دیگران و یا جاماندن از قافله رقبا جهت پذیرش در رشته های پر طرف دار و دانشگاه های ممتاز 

—————————————————————————————————————————————————————

منابع : ۱- پیک سنجش – شماره ۱۲۶۸- دوشنبه- ۲۳- اسفند ۱۴۰۰ 

( با ویرایش توسط دفتر مشاوره موسسه فرهنگی دانش )

#آموزش_و_پرورش #آموزش_عالی#سازمان سنج #پیک_سنجش

#شیوه_نامه_ها #روش_مطالعه #روش_های_یادگیری

#کنکور #کنکور۱۴۰۱ #روش_مطالعه_کنکور

#روش_مطالعه_دروس_اختصاصی

#روش_مطالعه_دروس_عمومی

#امتحان_نهایی #امتحان_نهایی_پایه۱۲

#مطالعه_ایام_نوروز #برنامه_درسی_ایام_نوروز

#پاسخ_به_سوالات #هدایت_تحصیلی_شغلی

#پاسخ_به_سوالات_هدایت_تحصیلی_شغلی

#دفترمشاوره_موسسه_فرهنگی_دانش

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید