موضوعات

سامانۀ طــــراحان ســـــــؤال جهت برگزاری الکـتــرونـیــک و هوشمنــد آزمون‌های سراسری،کارشناسی‌ارشد و دکتری

 

— در راستای سیاست‌های کلان سازمان سنجش برای برنامه‌ریزی در مسیر توسعۀ آزمون‌های استاندارد و شیوه‌های نوین برگزاری الکترونیک و هوشمند آزمون‌ها، سامانۀ طراحان سؤال آزمون‌هایی که سازمان سنجش مجری برگزاری آن است، راه‌اندازی شد.

 

— در مرحلۀ نخست در نظر است تا برای آزمون‌های سراسری، کارشناسی‌ارشد و دکتری، از ظرفیت‌های علمی و تخصصی موجود در دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی کشور و همچنین معلمان و دبیران وزارت آموزش و پرورش سراسر کشور، برای طراحی سؤالات با رعایت استانداردهای لازم استفاده شود.

 

 — هدف‌گذاری سازمان سنجش آموزش کشور، حرکت در مسیر استفادۀ کاربردی از فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان در برگزاری آزمون‌های الکترونیکی و بدون کاغذ است… در مسیر تحقق این هدف، اقدامات زیادی در بخش‌های مختلف باید صورت گیرد که نیازمند مشارکت استادان، معلمان و صاحب‌نظران در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و مدارس است، و امیدواریم که با هوشمندسازی گام به گام آزمون‌ها زمینۀ آرامش و رضایت بیشتری برای داوطلبان و خانواده‌های آنان فراهم شود.

 

— از فرهیختگان نظام علمی و آموزشی کشور دعوت کرد با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش و سامانۀ طراحان سؤال به آدرس: www.iais.sanjesh.org در این سامانۀ ثبت‌نام نموده و اقدام به طراحی و ارسال سؤال نمایند.

 

— متقاضیان، پس از ثبت‌نام، تکمیل مشخصات و احراز هویت، می‌توانند نسبت به ارسال سؤالات پیشنهادی خود برای آزمون‌های مختلف اقدام نمایند. از این سؤالات، پس از فرآیند داوری، در بانک سؤال الکترونیکی استفاده خواهد شد.

 

— هم اکنون آزمون‌های تافل و سامفا به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود،  برگزاری «پیش آزمایشی» نخستین آزمون الکترونیکی سراسری در مقیاس محدود انجام می شود.  این آزمون به صورت «پیش آزمایشی» بین داوطلبان معرفی شده از سوی آموزش و پرورش و در دو شهر و در گروه آزمایشی علوم تجربی برگزار شد تا امکان رفع نقص احتمالی نرم‌افزارها فراهم گردد. امیدواریم که در اوایل سال آینده، با اعلام فراخوان عمومی، متقاضیان بتوانند آمادگی خود را برای شرکت در این آزمون‌های آزمایشی اعلام کنند.

 

— مهم‌ترین موضوع در برگزاری این آزمون، حوزه‌های اجرایی و زیرساخت است که در این زمینه با شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مؤسسات آموزش عالی در حال مذاکره هستیم.

————————————————————-

پورعباس عبدالرسول / معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور/ به نقل از پیک سنجش – شماره۱۳۱۶- دوشنبه ۸- اسفند ۱۴۰۱ -صفحه ۱۶

#اخبارواطلاعیه #آموزش_عالی#اطلاع_رسانی
#سازمان سنجش#آزمون_سراسری #کنکور
#دوره_فوق_دیپلم #دوره_کارشناسی
#دوره_کارشناسی_ارشد  #دوره_دکتری
#پیک سنجش #آیین_­نامه­_و_دستورالعمل­های­_دانشگاهی
#آزمون_کاردانی #آزمون_کارشناسی #آزمون_کارشناسی_ارشد #آزمون_دکتری
#سامانه_طراحان_سوال #آزمون_های_ الکترونیک_و_هوشمنــد
#پاسخ_به_سوالات #هدایت_تحصیلی_شغلی
#پاسخ_به_سوالات_هدایت_تحصیلی_شغلی
#دفترمشاوره_موسسه_فرهنگی_دانش

 

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید