موضوعات

عملیاتی شدن تغییرات کنکور(۲) تغییر در نـوع سوالات دردفترچه گـــروه ها،مشخصـات پاسخنــامه،سهمیــه ها، آمارشرکت کنندگان،شیوه نامه های بهداشتی،برای۱۴۰۱

تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ : 

آزمون سراسری سال جاری، با کمترین تغییرات و با لحاظ ۴۰ درصد سوابق تحصیلی با تاثیر مثبت (این میزان سال گذشته ۳۰ درصد بود)، برگزار می‌شود.

رونمایی از دفترچه‌ها و پاسخنامه‌های آزمون سراسری سال جاری:

در آزمون سال جاری، یک دفترچه عمومی و یک پاسخنامه مجزا برای آن در تمام گروه‌های آزمایشی در نظر گرفته شده است و تعداد سؤالات آزمون عمومی‌تمام گروه‌ها ۱۰۰ سؤال و زمان پاسخگویی به آنها نیز ۷۵ دقیقه خواهد بود.

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

در این گروه علاوه بر دفترچه عمومی، دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا وجود خواهد داشت. در دفترچه شماره ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی نیز برای درس ریاضیات ۵۰ سؤال و ۸۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده و دفترچه شماره ۳ این گروه آزمایشی که شامل دروس فیزیک و شیمی ‌است نیز حاوی ۷۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه خواهد بود.

گروه آزمایشی علوم تجربی :

 برای این گروه علاوه بر دفترچه عمومی، سه دفترچه اختصاصی با  پاسخنامه‌های مجزا در نظر گرفته شده که البته یکی از این دفترچه‌ها ویژه متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری است. دفترچه دوم گروه آزمایشی علوم تجربی، شامل: دروس ریاضی و زیست‌شناسی حاوی ۸۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۹۰ دقیقه، و دفترچه سوم، شامل: دروس فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی حاوی ۸۵ سؤال و ۹۰ دقیقه زمان خواهد بود، و دفترچه متقاضیان رشته بهیاری نیز شامل: ۳۵ سؤال با زمان پاسخگویی ۲۰دقیقه است.

 گروه آزمایشی علوم انسانی :

در این گروه نیز دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا در نظر گرفته شده که دفترچه شماره ۲ شامل: ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات  فارسی، و علوم اجتماعی، شامل: ۸۵ سؤال و زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه، و دفترچه شماره ۳، شامل: زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و روان‌شناسی با ۹۰ سؤال و زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه خواهد بود.

 سایر گروه‌های آزمایشی : 

آزمون گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی، یک دفترچه عمومی و یک دفترچه اختصاصی با پاسخنامه‌های مجزا خواهد داشت که دفترچه اختصاصی گروه آزمایشی هنر، شامل: ۱۶۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۶۵ دقیقه، و دفترچه اختصاصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی نیز حاوی ۷۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۰۵ دقیقه خواهد بود.

 مشخصات پاسخنامه‌ها :

 آزمون سال جاری، هر پاسخنامه به تعداد سؤالات در چهار ستون طراحی شده، و هر ستون برای هر یک از دروس در نظر گرفته شده است که موجب راحتی و آرامش داوطلبان خواهد شد؛ ضمن آنکه فضای ستون‌ها مناسب است و دفترچه و پاسخنامه در یک پاکت قرار گرفته و عکس هر داوطلب نیز روی آنها درج خواهد شد.

 برگزاری آزمون سال جاری در امنیت و آرامش کامل :

برای ارتقاء امنیت آزمون سال جاری، تلاش‌های زیادی صورت گرفته و در حوزه‌های برگزاری آزمون‌ها بازنگری شده است؛ ضمن اینکه هر هفته، رییس و معاونان سازمان، در سه استان حضور پیدا می‌کنند و امیدواریم که آزمون سراسری با نشاط و شادابی کامل برگزار شود. ضمناً در اینجا لازم است که علاوه بر دستگاه‌های اجرایی همکار، از کمک‌های وزارت اطلاعات و پلیس فنا در این زمینه نیز تشکر کنیم.

 تغییرات سهمیه‌ها در آزمون سراسری سال جاری : 

تغییرات سهمیه‌ها در کمیسیون مربوط در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است، ولی هنوز در صحن این شورا مطرح نشده است؛ لذا آزمون امسال بدون هیچ تغییری در مورد سهمیه‌ها برگزار خواهد شد و هر تصمیمی‌در این زمینه مربوط به سال‌های آینده است. لازم به یادآوری است که اطلاعات لازم در این زمینه، به شورای انقلاب فرهنگی ارایه شده، ولی تاکید می‌کنیم که موضوع سهمیه‌ها قطعاً در سال جاری بدون تغییر است.

 هزینه‌های برگزاری آزمون سراسری :

با توجه به افزایش تعداد دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها و همچنین افزایش قیمت کاغذ، تغییر کرده است. هر اقدامی‌برای افزایش آرامش داوطلبان لازم باشد، انجام می‌شود و در صورت کمبود بودجه‌های پیش بینی شده، این هزینه‌ها با کمک‌های دولت جبران خواهد شد.

 زمان اعلام نتایج آزمون‌های سال جاری :

با روندی که در حال اجراست، نتایج آزمون‌های اعلام شده مانند: آزمون سراسری، کارشناسی‌ارشد و دکتری، تا پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد و سال تحصیلی آینده به موقع آغاز می‌شود.

رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در آزمون سراسری :

آزمون‌ها مطابق نظرات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد که حداقل فاصله داوطلبان در آزمون امسال نیز یک متر باشد و سایر شیوه‌نامه‌ها نیز رعایت شود؛ ضمن آنکه اقلام مورد نیاز بهداشتی حوزه‌ها نیز تامین می‌شود و همه موارد هم مطابق مصوبات ستاد ملی کرونا اجرا خواهد شد.

 سؤالات آزمون سراسری سال جاری :

سؤالات این آزمون به صورت محتوایی و از کتاب‌های درسی دانش آموزان است و مکاتبات و جلسات متعددی در این زمینه با وزارت آموزش و پرورش انجام و برگزار شده است.

 آمار داوطلبان آزمون سراسری :

تعداد واقعی داوطلبان در سال جاری ۶۳ هزار نفر افزایش یافته است، ولی با توجه به اینکه داوطلبان می‌توانند در آزمون گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجی و هنر نیز شرکت کنند، در مجموع برای ۱۲۰ هزار داوطلب ، بیش از سال گذشته آزمون برگزار خواهد شد، و عمده افزایش تعداد داوطلبان در گروه آزمایشی علوم انسانی و پس از آن در گروه آزماشی علوم تجربی است. در آزمون امسال، حدود ۴/۶۱ درصد خانم‌ها حضور دارند که نسبت به سال گذشته که این میزان ۶/۶۰ درصد بود، حدود یک درصد بیشتر است؛ بنابراین، حضور خانم‌ها در آزمون سراسری سال جاری، اندکی افزایش داشته است.

 کاهش داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی :

با توجه به منویات مقام معظم رهبری، نیازهای کشور و اینکه رشته ریاضی پایه توسعه کشور است، در این زمینه نگرانی‌هایی وجود دارد که به مسؤولان نیز منتقل شده است و به نظر می‌رسد که نگاه ویژه هدایت‌های تحصیلی، حتی باید از سال اول دبیرستان برای دانش آموزان عزیز در نظر گرفته شود که این موضوع در نهادهای مربوط در حال پی‌گیری است.

——————————————————————————-

مأخذ: دکتر عبدالرسول پورعباس/ معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌ها در سه‌شنبه ۳۰ فروردین ماه / به نقل از  پیک سنجش – شماره ۱۲۷۲- دوشنبه- ۵- اردیبهشت۱۴۰۱ -صفحه ۱ و۳ ( انتخاب بخشی از مطلب، عنوان بندی ویرایش توسط دفتر مشاوره موسسه فرهنگی دانش )

#آموزش_عالی #دانشگاه #دانشگاه_و_کنکور #اخبار_و_اطلاعیه #داوطلبان_کنکور

#آزمون_سراسری

#توضیحات_ضروری_برگزاری_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱ 

#تغییرات_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱

#نوع_سوالات_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱

#گروه_های_آزمایشی_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱

#مشخصات_پاسخنامه_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱

#سهمیه ها_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱

#آمارشرکت_کنندگان_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱

#شیوه نامه های_بهداشتی_در_آزمون‌_سراسری۱۴۰۱ 

#هزینه‌های_برگزاری_آزمون_سراسری۱۴۰۱  

#زمان_اعلام_نتایج_آزمون‌های_۱۴۰۱

#مجلات_پیک_سنجش #آرشیـو_مجلات_پیک_سنجش

#دانلود_تمام_صفحات_مجله_پیک_سنجش

#پاسخ_به_سوالات#هدایت_تحصیلی_شغلی

#دفترمشاوره_موسسه_فرهنگی_دانش

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید