موضوعات

بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه اول از ابتـدای آذر/صـرفـاً ارائه آموزش مجـازی از ابتـدای آذر مـمـنــوع است.

مدارس دوره ابتدایی و متوسطه اول از اول آذر با برنامه‌ و الگویی که مدارس تدوین کرده‌اند، آموزش حضوری را آغاز خواهند کرد و به تدریج زمینه حضور دانش‌آموزان در مدارس فراهم می‌شود.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مدنظر است تا نگرانی بین خانواده‌ها و دانش‌آموزان ایجاد نشود. تعداد کلاس‌های حضوری مدارس در اختیار مدرسه است و حضور دانش آموزان در این کلاس‌ها الزامی است. آموزش صرف مجازی در همه مدارس از یکم آذرماه ممنوع است و باید مدارس حداقل هفته‌ای یک یا دو روز آموزش حضوری داشته باشند.

 دانش آموزانی که علائم بیماری داشته و یا اعضای خانواده آنان بیمار هستند می‌توانند همچنان به صورت مجازی دروس خود را دنبال کنند. براساس نظرسنجی معتبری که انجام دادیم ۷۰ درصد خانواده‌ها موافق تشکیل کلاس‌های حضوری هستند.(۱)

 

هرچند تعداد شهرهای قرمز درحال افزایش است، اما روز گذشته مجوز حضور دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه  اول از اول آذر در مدارس قطعی شد. روز گذشته نیز دانش‌آموزان مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم پس از دو سال تحصیل مجازی، آموزش حضوری خود در مدارس را بدون پیش‌شرط واکسیناسیون آغاز کردند. در همین حال قرار بود روز گذشته در مورد حضور دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در کشور تصمیم‌گیری شود که سرانجام با اخذ مجوز از ستاد مقابله با کرونا، مجوز برگزاری آموزش حضوری برای ابتدایی‌ها نیز صادر شد.(۲)

 

 امر بازگشایی مدارس اعلام کرده، درصورتی که جمعیت دانش‌آموزی در یک مدرسه به گونه‌ای باشد که نیاز به گروه‌بندی داشته باشد تا فاصله رعایت شود قطعا آموزش ترکیبی خواهد بود. اما اگر تراکم در مدرسه‌ای بالا نبود می‌توانند همه پنج روز هفته را فعالیت حضوری داشته باشند.  روز گذشته نیز علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که تاکنون ۱۰۰ درصد کارکنان و عوامل اجرایی مدارس، ۹۰ درصد معلمان و حدود ۵/ ۸۸ درصد دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله واکسینه شده‌اند.  اینکه دانش‌آموزان چگونه و در چه روزهایی در مدارس حضور پیدا کنند در اختیار شورای مدرسه و تایید منطقه است. به این ترتیب مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه دوم از ابتدای آذر پذیرای دانش‌آموزان هستند. (۳)

 

  دانش‌آموزان بر اساس برنامه در مدرسه حاضر خواهند شد

 در طول هفته برای برخی دانش‌آموزان سه روز و برخی دانش‌آموز دو روز و در برخی مدارس هم ممکن است تمام روزها را برای فعالیت حضوری در نظر گرفته باشند؛ بر همین اساس یا به اطلاع دانش‌آموز و خانواده رسیده است که در اولین روز از آذر ماه باید دانش‌آموز وارد مدرسه شود یا روزهای دیگری را تعیین کردند و دانش‌آموزان بر اساس برنامه در مدرسه حاضر خواهند شد. 

 نگرانی ما از این بابت هست که مبادا در جایی که کلاس‌های درس با تراکم مواجه هستند، دانش‌آموزان وارد مدرسه شوند و آن حد فاصله‌گذاری را نتوانیم رعایت کنیم؛ بر همین اساس خانواده‌هایی که هنوز به آنها اطلاع داده نشده است، لزومی ندارد که در روز اول آذر به مدرسه مراجعه کنند؛ این گروه فعلا آموزش خود را غیرحضوری دریافت می‌کنند اما این موضوع به معنای این نیست که در روزهای بعد، مدرسه نباید فعالیت حضوری خود را شروع کند. 

 ممکن است برخی مدارس هنوز آماده بازگشایی نباشند

در واقع ممکن است که آمادگی در مدرسه به وجود نیامده باشد و این مدرسه فعالیت حضوری خودش را از روز‌های بعدی شروع کند اما به طور کلی زمان آغاز فعالیت‌های حضوری برای تمام مدارس، از روز دوشنبه اول آذر بر اساس هماهنگی با خانواده‌ها و دانش‌آموزان است. 

وی ادامه داد: دلیل اینکه فعالیت حضوری تمام وقت نمی‌توانیم داشته باشیم، این است که رعایت فاصله‌گذاری‌ها این امکان را فراهم نمی‌کند که تمام دانش‌آموزان را یکجا در کلاس درس داشته باشیم و نقض پروتکل خواهد شد و به همین دلیل ناچار هستیم که زمان آموزش را در هفته به روزهای معینی که از قبل به دانش‌آموزان اطلاع دادیم، اختصاص دهیم و آنها در مدارسی که پرجمعیت هستند، حضورشان نیمه‌وقت یا یک روز در میان است.

 اجباری یا اختیاری بودن حضور دانش‌آموزان در مدارس 

با تکلیفی که ستاد ملی مدیریت کرونا معین کرده است، فعالیت‌های آموزشی شروع شده و مدارس مکلف هستند که فعالیت‌های حضوری را ارائه داده و مدارس را باز کنند و بنای آموزش‌های حضوری را بگذارند ولی اگر امکان حضور دانش‌آموزان نیست برای آموزش غیرحضوری اختصاص دهند. بنابراین همه دانش‌آموزان در مدارس بر اساس مقررات مدرسه در زمان‌هایی که مقرر شده، حاضر خواهند شد و تکلیفی که بر عهده مدارس گذاشته شده، این است که بازگشایی را انجام دهند و بنای آموزش را به آموزش حضوری بگذارند مگر برای آن دسته از کلاس ها و دانش‌آموزان که روز فعالیت حضوری‌شان نیست.

بنابراین با برگشت به شرایط آموزش‌های حضوری، هم مدارس تکلیف روشن دارند که بنای‌شان بر آموزش حضوری است و هم دانش آموزان بر اساس آیین‌نامه‌های آموزشی باید مقررات مدرسه را رعایت کنند و مدارس نیز در صورت عدم حضور دانش‌‌آموز، باید به خانواده‌ اطلاع دهند تا با یک وضعیت روشنی در ارتباط با دانش‌آموزان روبرو باشیم.

زنگ ورزش، زنگ تفریح . بوفه‌های مدارس 

 اصلی‌ترین ضوابط برای زنگ ورزش، زنگ تفریح در ارتباط با بوفه مدارس که باز نخواهد بود و سرویسی داده نمی‌شود؛ اگر دانش‌آموزان نیاز به خوراک دارند باید از منزل بیاورند؛ همچنین بطری آبی نیز به همراه داشته باشند.

 کلاس‌های ۱۵ نفره برای فعالیت‌های خاص ورزشی با رعایت ابعاد بهداشتی مجاز شناخته شده است و اصلی‌ترین کاری که مدرسه باید رعایت کند، فاصله‌گذاری اجتماعی است و تهویه کلاس‌ها نیز باید مورد توجه باشد.

سیستم گرمایشی

اگر مدارس از سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند، در هر یک ساعت، باید ۱۰ دقیقه بتوانند با بازکردن پنجره‌ها، جریان هوا را برقرار کنند و این را می توانند به زنگ تفریح موکول کنند؛ اصلی‌ترین کار در مورد دانش آموزان این است که بهداشت فردی را رعایت کنند و استفاده از ماسک و سایر ابعاد که در ارتباط با دیگر دانش‌آموزان است، رعایت شود. (۴)

————————————————–

۱- علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در گفتگو صدا وسیما (خبرگزاری تسنیم ) 

۲- دنیای اقتصاد ( https://donya-e-eqtesad.com/1 )           

۳-علیرضا کمرئی سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با شبکه خبر ( به نقل از ایسنا )

۴-علیرضا کمرئی سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با شبکه خبر ( به نقل از خبرگزاری فارس)

#آموزش_و_پرورش#اخبارواطلاعیه#تعلیم_و_تربیت#پرورشی#آموزشی#آموزش_حضوری#مشاوره_روانشناسی

#بهداشت_و_سلامت#بهداشت_روانی#واکسیناسیون#واکسیناسیون_معلمان#واکسیناسیون_دانش_آموزان

#آیین_نامه_و_دستورالعمل#دستورالعمل_های_اجرایی#دستورالعمل_های_بهداشتی#پروتکل_های_بهداشتی

#آسیب_شناسی#کرونا#آسیب_دوره_کرونا#کرونا_فرصت_ها_و_تهدیدها#کرونا_و__یادگیری#کرونا_و__افت_تحصیلی

#مدرسه#بازگشایی_مدارس#کرونا#آموزش_مجازی#آسیب_فضای_مجازی

#هدایت_تحصیلی#مشاوره_تحصیلی#جبران_افت_تحصیلی#تحصیل_حضوری

#تقابل_آموزش_و_سلامت#تعارض_کرونا_و_بازگشایی_مدارس

#ستادملی_مقابله_با_کرونا#covid_schools

#دفترمشاوره_موسسه_فرهنگی_دانش

 

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید