موضوعات

جایـگاه خانـواده و عملکرد تربیتی و تحصیلی در بسته ی تحولـی «آموزش، پرورش و تـوان‌بخشی خانواده محـور»

اشاره ای به موضوع جایگاه خانواده در شکل گیری شخصیت جامعه ، تربیت، آموزش و عملکرد تحصیلی دانش آموزان :  

 • خانواده جزو ذاتی و جدایی ‌ناپذیر  آموزش ‌و پرورش است.

 • بین نهادهای اجتماعی، اولین نهادی که زندگی بشر در آن شکل می‌گیرد خانواده است و خانواده عمومی‌ترین و پایدارترین نهادی است که در فعالیت‌های اجتماعی ایفا ی نقش می‌کند.

 •  خانواده نهادی است که هیچ جانشینی ندارد و مطالعات همه اندیشمندان نشان می‌دهد خانواده بیشترین نقش را در شکل‌دهی به شخصیت انسان‌ها و جامعه دارد، گفت: مهم‌ترین دوره شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها، دوران کودکی است و غیر از خانواده هیچ نهادی در دوران کودکی حضور ندارد.

 •  طول روابط در خانواده بیشتر از طول روابط در هر نهاد و سازمان دیگری است و تنها مکانی که روابط انسان‌ها در آن استمرار دارد و قطع نمی‌شود، خانواده است.

 • در جامعه و روابط انسانی سه مدل رابطه وجود دارد. نوعی از رابطه، بر اساس نقش‌ها شکل می‌گیرد که به آن رابطه اجتماعی می‌گویند مانند رابطه معلم و شاگرد و نوعی دیگر از رابطه مبنای آن سود و زیان است که به آن رابطه اقتصادی می‌گویند.

 •  نوع دیگری از رابطه از نوع رابطه عاطفی است که همه‌جانبه و عمیق است و بر مبنای نقش و اقتصاد نیست، این نوع رابطه بیشترین تأثیر را بر انسان‌ها دارد و ارتباط موجود در خانواده‌ها از نوع رابطه عاطفی است.

 •  بر اساس نظریه تسری، رابطه افراد در خانواده به همه ابعاد زندگی انسان‌ها تسری پیدا می‌کند لذا خانواده بیشترین نقش را در ساخت شخصیت انسان‌ها دارد.

 •  شخصیت جامعه نیز بالاترین تأثیر را از نهاد خانواده می‌گیرد. جامعه‌شناسان معتقدند، سعادت و شقاوت هر جامعه‌ای به نهاد خانواده بستگی دارد و خانواده، «جعبه سیاه جامعه» است.

 • بر اساس نظر جامعه‌شناسان، نهادهای اساسی و اولیه، شخصیت جامعه را رقم می زنند و مهم‌ترین نهاد اساسی و اولیه ، نهاد خانواده است.

 •  در جامعه با سه نوع خانواده پرآشوب، خاموش و متعادل مواجه هستیم. در خانواده پرآشوب روابط زن و مرد مبتنی بر اثبات من و مشاجره است، در خانواده خاموش، زن و مرد میل به اثبات خویش ندارند و در خانواده متعادل زن و مرد با یکدیگر ارتباط متعادل دارند.

 • هر نوع از این خانواده‌ها بر جامعه هم اثر مستقیم می‌گذارند و جامعه پرآشوب، جامعه با افراد گوشه‌نشین و منزوی و جامعه متعادل را شکل می‌دهند.

 •  بر اساس مطالعات در حوزه عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان، نیز خانواده بیشترین تأثیر را بر عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان دارد.

 •  کرونا فرصت نزدیکی خانواده به ‌نظام تعلیم‌ و تربیت را مهیا کرد. با نگاه تأثیر مستقیم خانواده‌ها بر تعلیم‌وتربیت فرزندان و مشارکت خانواده‌ها در امر تعلیم‌وتربیت بسته تحولی «آموزش، پرورش و توان‌بخشی خانواده محور» با ۷ برنامه در آموزش‌ و پرورش استثنایی تدوین و اجرایی شده است.

رونمایی از بسته تحولی «آموزش، پرورش و توان‌بخشی خانواده محور» در آموزش ‌و پرورش استثنایی :

 •  اولین برنامه این بسته تحولی، راه‌اندازی پارلمان مشورتی اولیا در کشور و استان‌ها است تا این پارلمان‌ها به‌عنوان بازوی مشورتی مدارس استثنایی عمل کنند.

 •  برنامه دوم این بسته تحولی «مدرسه یاری» با هدف نهادینه کردن انواع یاوری‌های اولیا در نظام تعلیم‌ و تربیت است و برنامه سوم آن «اولیای همیار معلم» است که در تمامی عصرها به‌ویژه عصر کرونا می‌توانند همیار معلمان در امر تعلیم ‌و تربیت باشند.

 •  راه‌اندازی سامانه تحت وب «ندای همراه» با کمک مشاورین خبره برای رفع مشکلات خانواده‌ها و دانش‌آموزان، چهارمین برنامه بسته تحولی آموزش، پرورش و توان‌بخشی خانواده محور است.

 • مددکاری اجتماعی مبتنی بر محله، ایجاد دبیرخانه ۷گانه ملی اطلاع‌رسانی و توانمندسازی اولیای ۷گروه تحت پوشش سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی و توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره و راهنمایی خانواده برنامه‌های پنجم تا هفتم این بسته تحولی می‌باشند.

  مراکز مشاوره و راهنمایی پیوند آموزش‌ و پرورش استثنایی از ۱۵مرکز در دو سال گذشته به ۵۵مرکز رسیده است، ارائه خدمات مشاوره‌ای این مراکز نیز صددرصد رشد داشته است.

  آموزش ‌و پرورش استثنایی برای رسیدن به استاندارد در زمینه خدمات مشاوره‌ای به ۵۰۰ مشاور نیاز دارد که این کمبود از طریق استخدام‌های سالانه جبران خواهد شد.

————————————————————————————————————-

سیدجواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در مراسم رونمایی از بسته تحولی آموزش، پرورش و توان‌بخشی خانواده محور ( گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط ‌عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش )

#آموزش_و_پرورش#تعلیم_و_تربیت#پرورشی#آموزشی #مشاوره_روانشناسی

#مشاوره_خانواده#دانش_افزایی#آموزش_خانواده#والدین_و_کودک

#خانواده_و_عملکردتحصیلی#خانواده_و_تربیت#خانواده_و_جامعه

#بهداشت_و_سلامت#بهداشت_روانی#آسیب_شناسی#کرونا

#هدایت_تحصیلی#مشاوره_تحصیلی#مهارت_آموزی#مهارت_های_زندگی

#بسته_تحولی_آموزش_پرورش_و_توان‌_بخشی_خانواده_محور

#دفترمشاوره_موسسه_فرهنگی_دانش

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید