موضوعات
آخرین مطالب

برخی از مـــــــــــزیـــــــت ها و مــــــشــــــــــوق هــــای تحصیــــــــــــل در رشتــه های فنـــــــــــــــی از قول مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش

آینده بازار کار ایران متعلق به هنرستان‌هاست… برای تحقق آن باید از انواع مشوق‌های کارآفرینی، اعتباری، بیمه‌ای و استخدامی استفاده کنیم…

– ایجاد ۱۸ رشته تحصیلی جدید در هنرستان‌ها :  امسال( ۱۴۰۰-۱۳۹۹) شاهد ایجاد ۱۸ رشته تحصیلی جدید در هنرستان‌ها خواهیم بود که متناسب با نیاز بازار کار طراحی شده‌اند. در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده است با به‌روزآوری رشته‌های هنرستانی در جهت متناسب‌سازی آموزش‌های مدارس با نیازهای بازار کار گام برمی‌داریم.

 

-درباره مشارکت بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی در تاسیس و اداره هنرستان‌ها : در این باره باید گفت معمولا استانداردهای مهارت از سوی دستگاه متولی مهارت، بنگاه‌های اقتصادی یا بخش خصوصی طراحی و تدوین می‌شوند بنابراین این ارتباط و مشارکت بین هنرستان و دستگاه متولی هیچ‌وقت قطع نمی‌شود اما به علت تغییر ویا نبود مشوق‌های لازم، گاه این مشارکت شدت و ضعف پیدا می‌کند.

 

– تدوین برخی قوانین ومشوق ها : برای ایجاد انسجام بین دستگاه‌های متولی و عرضه‌کنندگان مهارت‌ها نیازمند تدوین برخی قوانین ومشوق ها در مجلس شورای اسلامی ویا هیات وزیران هستیم.

 

– مشارکت در آموزش‌های مهارتی ارتباطی دوجانبه میان عرضه‌کنندگان و تقاضا کنندگان مهارت‌ها : در بحث تحقق آموزش‌های مهارتی از یک طرف با عرضه‌کنندگان مهارت مواجه هستیم که شامل آموزش‌وپرورش، وزارت کار و تعاون و سازمان آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای است و از طرف دیگر تقاضاکنندگان مهارت‌ها را داریم که شامل بازار کار، بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوص است. امروز شاهد مشارکت ارگان‌های متولی در فرایند آموزش شامل تدوین استانداردهای مهارت، اجرای آموزش،برگزاری آزمون و صدور گواهی‌نامه‌ها هستیم اما برای ایجاد انسجام و هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های متولی و عرضه‌کنندگان مهارت‌ها نیازمند تدوین برخی مقررات و قوانین و مشوق ها در مجلس محترم شورای اسلامی یا هیات محترم وزیران هستیم.

 

– ماهیت و برخی مشوق‌های موجود در بخش‌های کارآفرینی : از جمله این‌ها تصویب مشوق‌های کارفرمایی و بیمه‌ای برای بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی است تا بهره‌برداران اصلی آموزش‌ها مشارکت حداکثری در فرآیند آموزش‌ هنرستان‌ها داشته باشند. بسیاری از قوانین موجود ناظر بر کاهش بیکاری در میان تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی است، ولی از کسب و کارهای دانش‌آموزی و فعایت‌های کارآفرینانه یا تولیدی هنرجویان و دانش‌آموزان کمتر از ۱۸ سال حمایت نمی‌کند که علت آن وجود مغایرت‌هایی در بخش های مختلف و شرایط سنی است

– آینده بازار کار و هنرستان ها : مطمئن باشیم که آینده بازار کار متعلق به هنرستان‌هاست؛ اما این آینده زمانی تحقق پیدا خواهد کرد که تمهیدات قانونی برای حمایت از بهره‌برداران آموزش‌های مهارتی در اولویت قرار گیرد. باید این قوانین را به سمت حمایت از فارغ ‌التحصیلان هنرستان‌ها سوق دهیم.

 

اثرگذاری آموزش‌های مهارتی بر بازار کار : سالانه بیش از۳۰۰ هزار نفر از هنرستانه‌ای کشور فارغ ‌التحصیل می‌شوند و ما اکنون ۹۴۵ هزار هنرجو در ۳ پایه تحصیلی داریم. از طرفی در سال باید یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود. بنابراین هرچه هنرستان‌ها را توسعه دهیم، باعث بالارفتن ضریب اشتغال در کشور و در نتیجه بالارفتن ضریب توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد شد.

 

عوامل انگیزشی در بخش خدمت سربازی برای  فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها بسیار چشمگیر بود : اگر بخواهیم شاهد مشارکت جدی‌تر بخش خصوصی و همراهی متولیان آموزش‌های مهارتی باشیم، نیاز داریم علاوه بر منابعی مادی که اختصاص پیدا می‌کند، به ایجاد عوامل انگیزشی بیرونی بپردازیم که سال گذشته یکی از این عوامل انگیزشی را در بخش خدمت سربازی اجرا کردیم که نتایج حاصل از آن بسیار چشمگیر بود. سال گذشته طبق بخشنامه رسمی ستاد کل نیروهای مسلح، تسهیلاتی برای فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها در نظر گرفته شد؛ از جمله اینکه این افراد می‌توانستند دوره خدمت مقدس سربازی را در محل نزدیک به محل سکونت خود بگذرانند، هر ارگان و نهادی که مایلند را برای سربازی انتخاب کنند و بعد از پایان دوره خدمت سربازی نیز در اولویت اشتغال قرار گیرند.

 

تنوع در مشوق‌های مربوط به خدمت سربازی برای هنرجویان هنرستان‌ها : این مشوق تنها یکی از قطعات تشویقی است که در جذب هنرجویان پسر موثر بوده است نباید به یک مشوق بسنده کنیم. قطعا وجود عوامل تشویقی مثل «اعتبارات و تسهیلات کارآفرینی»، «اولویت استخدام برای هنرجویان هنرستان‌ها در بخش‌های صنعت، کشاورزی و هنر»، «تسهیلات بیمه‌ای» می‌تواند دانش‌آموزان بسیاری را برای تحصیل به سمت هنرستان‌ها روانه کند.

 

ما منتظر روزی هستیم که گواهی‌نامه دیپلم برتر به هنرستان‌ها تعلق داشته باشد. در آن زمان است که فرزندان این سرزمین با افتخار دیپلم هنرستانی می‌گیرند تا به توسعه اقتصادی، فرهنگی، هنری و اجتماعی سرزمین‌شان کمک کنند.
—————————————————————————————————
ماخذ : گزارش روابط عمومی معاونت آموزش متوسطه به نقل از : سیدمصطفی آذرکیش ، مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش
انتخاب بخشی از مطلب ، عنوان بندی  و ویرایش : توسط دفتر مشاوره موسسه فرهنگی د انش ( ج . ابراهیمی )

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید