منو
موضوعات
آخرین مطالب

حــــل مشـــــــــــکلات هــــــــدایت تحصیـــــــــــلی با تصویـــب پیـــــش‌نـــویس نظام جـــــــامع راهنمایی و مشاوره 

مشکلات پیش روی هدایت تحصیلی با تصویب پیش‌نویس نظام جامع راهنمایی و مشاوره حل می‌شود.

 

– سند تحول بنیادین به‌عنوان نقشه راه آموزش‌وپرورش انتخاب ‌شده اما تمهیدات و استلزامات آن را فراهم نکرده‌ایم. تقریباً بیش از دو سال است که اساتید برجسته دانشگاه و کارشناسان زبده را دعوت و پیش‌نویس نظام جامع راهنمایی و مشاوره را طراحی کرده‌ایم که بخش زیادی از مشکلات پیش روی هدایت تحصیلی با تصویب این سند می‌تواند حل شود. اکنون این طرح در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی تصویب‌ شده و منتظر جلسه صحن علنی هستیم.

 

– در پاسخ به این پرسش که چه زمانی شاهد خواهیم بود که بعد از دبستان یک سند و یا شناسنامه دانش آموزان داشته باشند که در آن استعدادهای وی قید شده باشد. می توان گفت که وظیفه ‌داریم در هنگام تهیه سند همه موارد را ببینیم. باید زمینه‌های شناسایی استعدادها را از دوره ابتدایی ببینیم و این‌ها در سند جامع راهنمایی و مشاوره پیش‌بینی ‌شده است.

 

– درصدد هستیم هدایت تحصیلی را در طول دوره اول متوسطه انجام دهیم.

 

-شمار کسانی که بعد از اجرای هدایت تحصیلی تغییر رشته داده‌اند نسبت به گذشته کمتر شده است.

-تلاش می‌کنیم هدایت تحصیلی نقطه‌ای انجام نگیرد و فرایندی باشد و حداقل در متوسطه اول به‌طورجدی آن را ببینیم. نمرات دانش‌آموزان و عملکرد تحصیلی را بررسی می‌کنیم و نمرات هفتم، هشتم و نهم ملاک عمل قرار می‌گیرد.

 

– تکلیف قانونی که برنامه پنج‌ساله توسعه بر عهده ما گذاشته این است که ۴۸ درصد دانش‌آموزان به رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش و ۵۲ درصد به رشته‌های نظری بروند درصورتی‌که اکنون جمعیت دانش‌آموزان در دوره فنی ۳۱ درصد است.

 

– در راستای هدایت تحصیلی برای همه مدیران متوسطه اول و مشاوران دوره‌های آموزشی مختلف برگزار شده و مشاوران را ملزم کردیم در طول سال تحصیلی حداقل دو جلسه گروهی برای اولیاء ترتیب دهند و حداقل یک مشاوره ۴۵ دقیقه‌ای برای دانش‌آموز و ولی دانش‌آموز داشته باشند. مشاوران ملزم هستند با همه محدودیت‌های ساعتی خدمات ارائه دهند.

 

————————————————————————————————————–
ماخذ : دکتر مسعود شکوهی مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی در گفتگوی برنامه پرسشگر شبکه ۷ سیما ( جمعه شب مورخ ۱۳ تیر ماه ۹۹ )   

انتخاب بخشی از مطلب و ویرایش : توسط دفتر مشاوره موسسه فرهنگی دانش

دیدگاه‌های این مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید