موضوعات
آخرین مطالب

«قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید» سال ۱۳۹۸ و بعد از آن

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص « قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید » سال ۱۳۹۸ و بعد از آن

به منظور اجرای قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید مصوب سال ۱۳۷۵ مجلس محترم شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب هیات محترم وزیران (۷۶/۱۱/۰۵)، حافظان کل قرآن مجید به جز اتباع خارجی که خواهان استفاده از مزایای در نظر گرفته شده هستند، ضرورت دارد با توجه به توضیحات ذیل در آزمون کارشناسی ارشد (کد رشته امتحانی ۱۱۱۱) شرکت نموده و بند مربوط به تقاضانامه اینترنتی را علامتگذاری نمایند.

الف) بنا بر ابلاغیه معاون محترم آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۹۸ و بعد از آن آزمون مستقل شفاهی صحت حفظ برگزار نخواهد شد.

ب) لازم است که متقاضیان بهره ­مندی از قانون مذکور حداقل مدرک تخصصی مندرج در مصوبه جلسه ۵۷۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی (حافظ درجه ۳) را که توسط سازمان دارالقرآن کریم و با همکاری ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور مطابق مندرجات این اطلاعیه برگزار می­شود، ارائه نمایند.

داوطلبان دیپلم و زیر دیپلم پس از شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و کسب حد نصاب لازم، از طرف سازمان سنجش اموزش کشور به مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور معرفی خواهند شد.

معرفی شدگان دیپلم و زیر دیپلم و دارای حد نصاب که دارای مدرک تخصصی حفظ باشند جهت اخذ مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث، گواهی معدل و ریز نمرات به مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور (بر اساس دستورالعملی که مرکز فوق اعلام خواهد نمود) مراجعه می­نمایند.

دارندگان مدرک رسمی کارشناسی علوم قرآنی (فقط علوم قرآنی) که دارای مدرک تخصصی حفظ می­باشند، پس از شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و اعلام نتایج، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده از سوی سازمان سنجش جهت معرفی به دانشگاه­ ها، لازم است نسبت به ارسال مدرک تخصصی حفظ، مدرک کارشناسی رسمی علوم قرآنی و انتخاب رشته خود به سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند.

حافظانی که در سال­های گذشته و با استفاده از این تسهیلات موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته علوم قرآن و حدیث شده ­اند، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، حق استفاده مجدد از این سهمیه را ندارند.

حافظانی که در سال­های گذشته (سال ۹۷ و قبل از آن) و با استفاده از این تسهیلات موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته علوم قرآن و حدیث شده­ اند، موظف می­باشند با مراجعه به معاونت فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به اخذ گواهی معدل کارشناسی خود اقدام نموده و معدل کارشناسی صحیح را در تقاضانامه اینترنتی آزمون ورودی دوره­ های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۸ درج نمایند.

ضوابط ثبت نام و آیین نامه آزمون­های ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم که از سوی سازمان دارالقرآن کریم اعلام شده است، به شرح ذیل می­باشد:

« طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم »

به اطلاع حافظان محترم قرآن کریم می­رساند براساس مصوبه جلسه (۵۷۳) شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ (۸۴/۰۹/۰۸) و به منظور ساماندهی و تسهیل خدمت­ رسانی دستگاههای اجرایی کشور به حافظان کلام وحی، سازمان دارالقرآن الکریم با همکاری ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور، آزمون­های «ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم» را طبق توضیحات و ضوابط ذیل اجرا می­نماید.

لازم به ذکر است: داوطلبان شرکت در آزمون­های اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر حفظ (از طریق سازمان سنجش آموزش کشور) ضرورتاً می­بایست نسبت به کسب حداقل مدارک درجات ذیل (حافظ درجه ۳) اقدام نمایند.

»»» در صورت تار بودن هر یک از جدول های زیر بر روی آن کلیک کنید «««

ب- شرایط عمومی ثبت نام:

-حفظ کل قرآن کریم

-داشتن تابعیت ایرانی

ج- مدارک لازم جهت ثبت نام:

تصویرصفحه اول شناسنامه

-تصویر کارت شناسایی ملی (پشت و رو)

تصویرعکس متقاضی با زمینه روشن

تذکر: عناوین معافیت از حضور در آزمون­ها در ضوابط آزمون (جدول ۴) درج گردیده است

تذکر مهم:تبعات هرگونه اشکال (عدم صحت اطلاعات فرم ثبت­نام، ناقص بودن مدارک، بزرگ یا کوچک بودن اندازه عکس و … ) در مدرک ارسالی، برعهده داوطلبان شرکت در آزمون­ها خواهد بود.

۲- در صورت قبولی در هر یک از رشته ­ها ارسال رونوشت شناسنامه و کارت ملی به همراه یک قطعه عکس پشت نویسی شده ضروری خواهد بود و امکان استفاده از تصاویر ارسالی در مدارک و گواهینامه­ های پایانی وجود نخواهد داشت.

شرط ورود به هر مرحله از آزمونها، قبولی در مرحله قبل از آن می­باشد.

حضور متقاضیان دریافت مدارک درجه ۳، در مراحل اول و دوم آزمون، متقاضیان دریافت مدرک درجه ۲ در مراحل اول، دوم و سوم و متقاضیان دریافت مدرک درجه ۱ در تمامی مراحل آزمون- ذکر شده در جدول ۳ الزامی است.

تذکر: مدرک مورد نیاز جهت حافظان متقاضی شرکت در آزمون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر سازمان سنجش آموزش کشور، حداقل درجه ۳ می­باشد و لذا حضور ایشان در آزمون­های مراحل سوم و چهارم الزامی نیست.

محل برگزاری آزمونها در استانها، توسط دارالقرآن الکریم ادارات کل تبلیغات اسلامی هر استان به طور جداگانه تعیین خواهد شد و مکان دقیق آن ضمن درج در کارت ورود به جلسه آزمون از طریق سایت تلاوت نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

ورود به محل آزمون کتبی صرفاً با کارت داوطلبی آزمون انجام می­پذیرد و کارت ورود به جلسه آزمون نیز از یک هفته قبل از آزمون از طریق سایت تلاوت قابل دریافت خواهد بود.

۸۰% سوالات آزمون مرحله اول را ترجمه و مفاهیم و ۲۰% دیگر را سوالات حفظ تشکیل می­دهند.

سوالات آزمون مرحله اول، براساس ترجمه­ های رایج قرآن و از آیات و عبارات پرکاربرد طرح خواهد شد و شرکت کنندگان می­ توانند یکی از ترجمه­ های رایج را (به دلخواه) مطالعه نمایند.

تبصره ۱: پذیرش معافیت­های مذکور (ردیف ۱ تا ۴) از سوی دبیرخانه اعطای مدرک به حافظان منوط به اسکن و ارسال مدرک یا نامه تاییدیه سازمان مربوطه در زمان ثبت نام بوده و به درخواست­های پس از اتمام ثبت نام ترتیب اثر داده نخواهد شد.

تبصره ۲: ضروری است کلیه افراد مشمول موارد فوق نیز همچون سایر متقاضیان، در تمامی فرآیندهای ثبت نام شرکت نمایند. متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می­توانند در مهلت ثبت نام از ساعت ۹ الی ۱۲ با شماره تلفن (۶۶۹۵۶۰۶۸-۰۲۱) تماس حاصل فرمایند.

تبصره۳: حضور در جلسه آزمون، استفاده از شرایط معافیت را برای فرد از بین می­برد.

آیین نامه و ضوابط آزمون­های ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم

شرایط و ضوابط آزمون مرحله اول (کتبی)

هر جزء شامل ۵ سوال (چهار سوال ترجمه و یک سوال حفظ) بوده و تمامی سوالات به صورت کتبی و چهار گزینه­ ای می­باشد.

هر ۳ پاسخ غلط یک نمره منفی دارد.

در صورت قبولی در مرحله اول سال گذشته به شرط عدم تغییر رشته و عدم ارتقاء درجه، فرد به مدت یک دوره از این مرحله معاف می­باشد.

شرایط و عناوین دیگر معافیتهای این مرحله در جدول ۴ بیان شده است.

شرایط و ضوابط آزمون مرحله دوم (شفاهی) :

در این مرحله که به صورت شفاهی برگزار می­شود، صحت حفظ مورد ارزیابی قرار می­گیرد.

سوالات به صورت شفاهی و هشت سطری (براساس قرآن­های ۱۵ سطری) پرسیده خواهد شد.

تلاوت حافظانی که در بخش حسن حفظ حدنصاب لازم را کسب نمایند، پس از استماع مجدد در بخش­های تجوید، صوت، لحن و وقف و ابتداء نیز به صورت جداگانه ارزیابی خواهد شد.

در صورت قبولی در سال گذشته، فرد به مدت یک دوره از این مرحله معاف می­باشد.

شرایط و عناوین معافیتهای این مرحله در جدول ۴ بیان شده است

شرایط و ضوابط آزمون مرحله سوم (ترجمه و مفردات) – ویژه حافظان کل مجاز

هر جزء شامل ۶ سوال (چهار سوال ترجمه و دو سوال مفردات) می­باشد.

سوالات به صورت کتبی، تستی و چهارگزینه­ای می­باشد.

هر ۳ پاسخ غلط یک نمره منفی دارد.

منبع سوالات مفردات: کتاب قاموس قرآن، تالیف آیت الله سیدعلی ­اکبر قرشی، انتشارات دارالکتب الاسلامیه و منبع سوالات ترجمه، ترجمه آیت الله مکارم شیرازی می­باشد.

شرایط و ضوابط آزمون مرحله چهارم (تفسیر و علوم قرآنی) – ویژه حافظان کل مجاز :

این مرحله از آزمون­ها ویژه حافظانی است که در مرحله اول تا سوم حدنصاب­ های لازم را کسب کرده و دارای ۱۰ سال سابقه تدریس تایید شده در زمینه حفظ قرآن کریم باشند.

۲-۱- بعد از تایید سوابق ۱۰ساله توسط شورای کارشناسی، به افراد تایید شده شش ماه فرصت مطالعه داده خواهد شد و زمان و مکان دقیق آزمون این مرحله طبق نامه به اطلاع ایشان خواهد رسید.

۳-۱- هر سوال تستی یک امتیاز و هر سوال تشریحی دارای ۲ امتیاز می­باشد.

۳-۲- هر ۳ پاسخ غلط (در بخش سوالات چهار گزینه­ ای) یک نمره منفی خواهد داشت.

۳-۳- منبع سوالات علوم قرآنی: کتاب علوم قرآنی، تالیف آیت الله معرفت، انتشارات سمت

۳-۴- منبع سوالات تفسیر: تفسیر نمونه (تالیف آیت الله مکارم شیرازی) بدون نکات تفسیری شامل سوره ­های:

حمد، بقره، آل عمران، نساء، مائده، انفال، توبه، هود، یوسف، اسراء، نحل، مومنون، احزاب، حجرات، انسان، یس، لقمان، قیامه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، روم، عنکبوت، دخان، واقعه، ملک، الرحمن، حشر، حدید و جزء سی ام قرآن کریم.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور
————————————————————————————————————————————

به نقل از : http://www.sanjesh.org/FullStory.aspx?gid=2&id=5869

دیدگاه‌های این مطلب