واکنش تاریخی اپل به درخواست Backdoor سازمان FBI

واکنش تاریخی اپل به درخواست Backdoor سازمان FBI

«تیم کوک»، مدیر عامل شرکت اپل، از تحت فشار بودن شرکت‌اش از طرف سازمان FBI گفته است. بر اساس گفته‌‌های کوک، سازمان FBI می‌خواهد اپل را مجبور کند تا سیستم عامل‌اش را برای دسترسی مقامات این سازمان، باز کند.

کوک تکنولوژی باز کردن آیفون را به یک «شاه‌کلید» برای FBI تشبیه کرده است.

تیم کوک اظهارنظرش را در قالب نامه‌ای روی وب‌سایت اپل منتشر کرده است. کوک می‌گوید که دولت امریکا و سازمان FBI اپل را تحت فشار قرار داده‌اند؛ اما درخواست‌های آن‌ها قوانین اپل و اعتمادی که مشتریان‌اش به این شرکت دارند را زیر سوال می‌برد. کوک حتی در نامه‌اش درخواست سازمان FBI را ترسناک خوانده است. او می‌گوید اگر درخواست آن‌ها را قبول کنند، سازمان FBI این قدرت را خواهد داشت تا اطلاعات تمام افراد را از دستگاه‌های‌شان به بیرون بکشد.

کوک در نامه‌اش گفته که FBI تقاضای باز کردن قفل آیفون یکی از محکومان حمله‌ی تروریستی «سن برناردینو» را ارایه کرده بود. با این حال، اگر دسترسی FBI به یک آیفون را هم باز می‌کردند، طبق صحبت‌های کوک، این سازمان می‌توانست به تمام آیفون‌های دیگر هم دسترسی پیدا کند.

کوک در نامه‌اش نوشته است: “این نرم‌افزار، که البته وجود ندارد، این ظرفیت را داشت تا آیفون هر کاربری را باز کند. سازمان FBI شاید این نرم‌افزار را با اسم‌های مختلفی خطاب کند، اما اشتباه نکنید. ساختن نسخه‌ای از iOS که تدایبر امنیتی را رد می‌کند، بدون شک یک درب پشتی (Backdoor)می‌سازد.”

این حرکت اپل، بازتاب‌های مختلفی را در رسانه‌ها داشته است. در یکی از اولین بازخوردها، مدیر عامل گوگل، این حرکت اپل را بسیار مهم خوانده است. «ساندار پیچای» گفته که این حرکت FBI می‌تواند هشداری برای دیگر شرکت‌ها باشد. شرکت گوگل در حال حاضر بزرگ‌ترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند را طراحی و تولید می‌کند.

ادوارد اسنودن هم وضعیت فعلی اپل و FBI را بسیار مهم خوانده است. او در توییترش نوشته: “این موضوع، مهم‌ترین پرونده‌ی صنعت تکنولوژی در دهه‌ی گذشته است. سکوت گوگل یعنی اینکه این شرکت طرف خودش را برگزیده است؛ طرفی که با مردم نیست.”

خوشبختانه ساندار پیچای با صحبت‌های‌اش، طرفداری گوگل از امنیت اطلاعات کاربران‌اش را نشان داد. با این حال، «دانلد ترامپ»، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اپل را محکوم کرده است. ترامپ در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: “فکرش را کنید که اپل نمی‌گذارد وارد گوشی‌های‌اش شویم! آن‌ها فکر می‌کنند چه کسی هستند؟!”

منبع: The Verge

این مطلب دارد بدون نظر