مسرشمیت ام‌ئی ۲۶۲ (Messerschmitt 262)

مسرشمیت ام‌ئی ۲۶۲
اولین هواپیمای جت جنگنده بود که در اوریل سال ۱۹۴۴ میلادی وارد ارتش آلمان نازی شد
این جنگنده توانست رکورد سرعت P-51 Mustang آمریکایی را بشکاند , این هواپیما دارای ارابهٔ فرود سه چرخه و مجهز به دو موتور توربوجت جانکرز جومو هر یک با کشش ۱۹۸۴ پوند بود. . ادوات افزایش دهندهٔ برا به گونه کارآمدی در لبه فرار نصب شده بودند که به همراه اسلاتهای لبه حمله قابلیتهای فرود و برخاست مناسبی به هواپیما می‌دادند. از نقایص ام ئی-۲۶۲ می‌توان به نداشتن لزومات یک هواپیما برای کنترل سرعت است. ام ئی-۲۶۲ علی‌رغم داشتن نسبت کشش به وزن کم دارای تواناییهای بالایی بوده‌است.
در طراحی آیرودینامیک این هواپیما توجه ویژه‌ای به جزییات شده بود. ام ئی-۲۶۲ توانایی پرواز در روز و شب را داشته و قادر بوده ماموریتهای حمله به هدفهای زمینی و شناسایی را انجام دهد. بسته به نوع ماموریت در انواع یک نفره و دو نفره ساخته شده‌است. تسلیحات آن شامل چهار توپ ۳۰ میلیمتری در دماغه‌است. اولین درگیری آن با هواپیمای دشمن در ۲۵ ژوئیه ۱۹۴۴ رخ داد و در مجموع حدود ۱۴۰۰ فروند از انواع مختلف آن ساخته شد که از اقبال خوش متفقین فقط تعداد کمی از آنها وارد جنگ شدند.
این جنگنده در ارتش های آلمان نازی و چکسلواکی خدمت کرد و در سال ۱۹۴۵  از ارتش آلمان و سال ۱۹۵۱  از ارتش چکسلواکی برکنار شد

مشخصات:
حداکثر سرعت :
۸۷۰ کیلومتر در ساعت (نزدیک به شکستن سرعت صوت هنگام شیرجه)
طول بال هواپیما : ۱۳ متر
طول هواپیما : ۱۱ متر
نوع موتور : Junker Jumo 004

برترین خلبان های تک خال Messerschmitt 262 :

اریش هارتمن(موفق ترین تک خال تاریخ)
گونتر رال
اریش رودرفر

منابع :  مجلات Aviation,Air Combat

 ۸۰۰px-Messerschmitt_Me_262A_at_the_National_Museum_of_the_USAFme_262_by_grappo77-d5ootrcme-262

 

این مطلب دارد بدون نظر