رد کردن لینک ها

قهرمانی تیم برنامه نویسی دانش2 در مسابقات ایران اپن 2016

اشتراک گذاری

بعد از برگزاری کلاس های برنامه نویسی #C در طول سال تحصیلی 94-93 و شرکت در مسابقات ایران اپن 2015 به منظور کسب تجربه، دبیرستان دانش 2 تصمیم گرفت با کمک بعضی از اعضای تیم پارسال و دانش آموزان کلاس برنامه نویسی امسال، تیمی برای شرکت در مسابقات 2016 تشکیل دهد و به صورت جدی در این مسابقات شرکت نماید.

یازدهمین دوره از مسابقات سالانه بین المللی ربوکاپ آزاد ایران از ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۵ و در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

01

در لیگ CoSpace یا «امداد فضای مشترک»، دانش‎آموزان وظیفه هدایت دو روبات در دو زمین متفاوت را بر عهده دارند. در هر زمین اشیایی وجود دارد که روبات‌ها با جستجو در زمین به جمع‌آوری آن‎ها می‌پردازند. علاوه بر این روبات‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از این ارتباط در راستای رسیدن به هدف کمک بگیرند. در این لیگ نوجوانان با الگوریتم‌های مکان‌یابی، کنترلی و هوش مصنوعی آشنا می‌شوند.

از ابتدای سال تحصیلی 95-94 تیم موردنظر تشکیل شد و اعضای تیم برای آشنایی با سخت افزار و برنامه نویسی ربات واقعی، در ترم اول به کلاس انتخاب رباتیک فرستاده شدند. بعد از اتمام این دوره، در کلاس های انتخاب ترم دوم، کار متمرکز بر روی مسابقات ایران اپن 2016 آغاز شد.

02

تا نزدیک عید، برنامه ی اصلی حرکت روبات در زمین توسط اعضای تیم نوشته شد و با ارسال گزارش فنی و فیلم عملکرد روبات برای سایت مسابقات، صلاحیت تیم برای شرکت در لیگ موردنظر تایید شد. در طول عید نوروز با هماهنگی انجام شده بین اعضای تیم، جلساتی در مدرسه برای نهایی کردن کد روبات تشکیل و برنامه ی جهت یابی و عبور از موانع کامل شد.

روزهای شنبه تا دوشنبه (14 تا 16 فروردین)، تمرین روی زمین های مختلف و تسلط بر برنامه ی نوشته شده توسط تمامی اعضای تیم انجام گرفت و در نهایت روز دوشنبه صبح، برای گرفتن کارت شرکت در مسابقه و مصاحبه فنی راهی نمایشگاه بین المللی تهران شدیم.

بعد از دریافت کارت ها، به سالن های 6 و 7 که محل برگزاری لیگ های دانش آموزی بودند رفتیم و در جلسه هماهنگی بین تیم ها و توجیه قوانین شرکت کردیم. در لیگ ما 12 تیم شرکت داشتند که فقط 3 تیم از متوسطه اول بودند. بقیه تیم ها از متوسطه دوم شرکت کرده بودند و در مقطع دوم و سوم دبیرستان تحصیل می کردند. بعد از این جلسه مربیان سالن را ترک کردند و تیم ها اصطلاحا برای انجام مصاحبه فنی وارد قرنطینه شدند.

03

03_

قرنطینه حدود سه ساعت طول کشید و خوشبختانه تیم ما چالش فنی اول را که اتفاقا سوال سختی هم بود با موفقیت تمام پشت سر گذاشت. لازم به ذکر است که از 12 تیم شرکت کننده فقط سه تیم توانستند این چالش را پشت سر بگذارند! در این چالش تیم دانش2 بیشترین امتیاز را کسب کرد.

08 09 11 06

روز سه شنبه صبح، زمان مصاحبه و چالش فنی دوم بود که تیم ما در این چالش هم به خوبی ظاهر شد و در نهایت در رده بندی تیم ها در مقام دوم مصاحبه فنی قرار گرفتیم (بعد از تیم دبیرستان انرژی اتمی با 2 امتیاز منفی به همراه تیم علامه حلی 7 با 4 امتیاز منفی) لازم به ذکر است که بخش مصاحبه فنی به این منظور برگزار می شد که مشخص شود اعضای تیم تا چه حد روی برنامه تسلط دارند و چقدر از برنامه را خودشان نوشته اند.

با مشخص شدن نتایج مصاحبه، تیم ما در سید 1 مسابقات قرار گرفت و بعدازظهر سه شنبه قرعه کشی انجام شد. ما در گروه D و با تیم های سینا و اسلام هم گروه شدیم که به ترتیب 7- و 9- امتیاز داشتند.04

05

روز چهارشنبه بازی های گروهی انجام شد و تیم ما خوشبختانه در صدر گروه D قرار گرفت. طبق قرعه در مرحله حذفی با دبیرستان حلی 5 باید مسابقه می دادیم. بعدازظهر چهارشنبه بازی های دور حذفی آغاز شد و متاسفانه با نتیجه ی 1105 به 1145 و با اختلاف 40 امتیاز بازی را واگذار کردیم و در این بخش حذف شدیم.

روز پنجشنبه مسابقات بخش SuperTeam برگزار می شد. در این بخش به قید قرعه سه تیم با یکدیگر تلفیق می شدند و یک SuperTeam تشکیل می دادند. تیم ما با تیم انرژی اتمی 2 و سلام ایران زمین هم گروه شد. هدف مسابقه در این بخش طراحی یک زمین مسابقه برای تیم های دیگر و نوشتن کد روبات برای حرکت در زمین تیم های مقابل بود. مسابقات پنجشنبه شب انجام شد و تیم ما توانست بیشترین امتیاز این بخش را به دست آورده و قهرمان بخش SuperTeam شود. این قهرمانی کمی از تلخی شکست قبلی را از بین برد و باعث شد بچه های تیم با روحیه به خانه برگردند.

12

روز جمعه برای شرکت در مراسم اختتامیه مسابقات و تماشای مسابقات فینال دانشجویی و دانش آموزی به محل مسابقات رفتیم. مراسم در سالن میلاد برگزار شد و در بخش سوپرتیم مسابقات امداد فضای مشترک از تیم ما تقدیر به عمل آمد. امیدواریم با کسب این تجربه ارزشمند بتوانیم در سال آینده به مقام های بهتری در این بخش دست پیدا کنیم.

15 1714  13 18

در انتها لازم می دانم از اعضای باهوش، با اخلاق و باانگیزه تیم تشکر کنم:

رامتین رحمتی – سورنا قاسمی زاده – ونداد موسی وند – عرشیا ناصری – فرزاد یونس پور  و فربد یونسی

16

به گفتگو بپیوندید