رد کردن لینک ها

جلسه هم اندیشی با موضوع “سواد رسانه”

اشتراک گذاری

روز یکشنبه 29 بهمن ماه جلسة هم ­اندیشی با موضوع سواد رسانه ­ای رأس ساعت 8 صبح با حضور جناب آقای دکتر گودرزی عضو گروه پیشگامان صفر و یک وابسته به دانشگاه تهران و اولیای محترم برگزار گردید.

 

DSC_0984

 

در این نشست جناب آقای گودرزی سخنان خود را با مدیریت فرهنگی و استفاده صحیح ار فضای مجازی آغاز نمودند و سپس به  موضوع بازی­های رایانه ­ای پرداختند.

 

DSC_0936

 

ایشان در بحث بازی­های رایانه­ ای گفتند که همة ما نیاز به بازی کردن داریم و جلسه را با انجام یک بازی شروع کردند!

 

DSC_0933

 

ایشان جمله ای را به صورت ناقص بیان کردند: «من و همسرم به خرید…» و از اولیای محترم خواستند که جمله را ادامه دهند.

 

DSC_0937

 

ایشان بیان داشتند: هدف از برگزاری بازی تفکر و تقویت رابطه است که اولین گام در انتقال مطلب و بیان محتواست و نتیجة حاصله از آن نیز جذابیت و ایجاد حس اعتماد به نفس دو طرفه است.

 

DSC_0956

 

ایشان برای ایجاد روابط بهتر بین والدین و فرزندان از اولیا خواستند که در خانواده بازی­های دورهمی انجام دهند که برگزاری چنین بازی­هایی علاوه بر ایجاد نشاط و شادبی در بین خانواده ­ها به تقویت روابط خانوادگی نیز منجر خواهد شد و حتی مثال زدند که در پارک جمشیدیه رستورانی وجود دارد که در کنار پذیرایی، انجام بازی­های دورهمی نیز در آن صورت می­ گیرد.

 

DSC_0938

 

در ادامه بیان داشتند که بازی­های رایانه­ ای اگر مناسب باشند چیست؟ و اگر نامناسب باشند چیست؟

بازی­های نامناسب علاوه ­بر اتلاف وقت و انرژی فرد باعث خستگی و ایجاد اضطراب و استرس و همچنین عدم اعتماد به نفس در فرد می­ شود. بازی­ها در جهان سوم تبلیغات می­ شود و هرگاه والدین نسبت به مسائل فرزند خود شناخت نداشته باشند پارادوکسی ایجاد می­ شود که با افزایش سن فرزندان فاصلة بین آنها و والدین نیز بیشتر خواهد شد. بازی روی فرزندان تأثیر می­ گذارد که ابتدا فکر آنها را در موضوعی درگیر می­ک ند مانند بازی Sims که در ابتدا توسط تبلت و گوشی فرد را به انجام بازی دعوت می­ کند و در آن مواردی چون ازدواج، نوع پوشش، یافتن دوستان جذاب آموزش داده می­ شود که فکر بچه­ ها را در این موارد درگیر می ­سازد.

 

DSC_0955

DSC_0971

 

سؤال: بچة شما در آینده دوست دارد چه کاره شود؟ که در پاسخ اولیای محترم به شغل­هایی چون اشتغال در ناسا، هوا فضا، معماری، مهندسی مکانیک و طراحی صنعتی اشاره کردند.

سؤال: شما به عنوان اولیا، برای ایندة شغلی فرزندان خود چه کرده ­اید؟ باید زمینه را برای آنها فراهم سازیم که اکنون در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به صورت شبیه سازی بازی هایی می ­سازند و این کار برای تک تک شغل­ها و افراد انجام می­ شود که در شبیه ­سازی فرزندان با آخرین امکانات در دنیای مجازی آشنا می­ شوند و ما اولیا باید بازی خوب آنها را شناخته و این شناخت را به فرزندان انتقال دهیم.

 

DSC_0946

 

ما دانش ­آموزان را تهدید می­ کنیم که اگر نتیجة خوب نگیرد او را از امکانات محروم می­ کنیم و به او اجازة بازی کردن نمی­ دهیم در صورتی که اگر فرزندان بازی­های امروزی را توسط ما بشاسند مفید و مؤثر می­ باشد زیرا فرزندان ما علم انتخاب بازی­ها را ندارند و والدین باید فرزندان را با علم بازی­ها آشنا کنند زیرا در دنیا 8 سبک بازی وجود دارد که هر سبکی را باید شناخت.

ایشان در مورد درس خواندن بیان داشتند که باید در بچه­ ها ایجاد انگیزه نمود و تماشای فیلم آموزشی در این مورد مؤثر است زیرا کتاب ها جذابیت و خلاقیت لازم را ندارد ولی فیلم آموزشی علاوه بر داشتن جذابیت و ایجاد خلاقیت در دانش ­آموزان سبب پر کردن اوقات آنها، ایجاد انگیزه در آنها، صرف انرژی آنها و ایجاد حس اعتماد به نفس در آنها می­ شود و بچه­ ها باید آموزش­ها را علمی بیاموزند.

 

DSC_0958

DSC_0960

 

ایشان در ادامه با بیان این که اگر قصد خرید تلفن همراه برای فرزندتان را دارید باید ابتدا مدیریت آن را بلد باشید و باید برایش محتوا نیز داشته باشید چون در قبال فرندتان مسئول هستید تا موبایل برایش مخرب نباشد و سن مطلوب برای خرید موبایل بالای 15 سال، تبلت بالای 10 سال و کامپیوتر را بالای 5 سال بیان کردند و گفتند چون ما خومان استفاده از اینترنت را نمی ­دانیم به فرزندانمان نیز اجازة استفاده از اینترنت را نمی دهیم. پس ما اولیا باید ابتدا خودمان یاد بگیریم و سپس به فرزندانمان بیاموزیم و اولیا اگر خودشان فیلم­ های آموزشی را ببینند فرزندشان نیز جذب خواهد شد و اگر این اطلاعات از دورة ابتدایی در اختیار فرزندان قرار بگیرد خیلی بهتر است.

 

DSC_0977

 

ایشان در پایان واحد پرسش و پاسخ موسسه خود را معرفی کردند که اولیا با مراجعه به آن بخش می­ توانند مشکلات خود را بیان کنند و پاسخ دریافت کنند.

 

DSC_0980

 

ضمن اینکه یک مجموعه دی وی دی با موضوعاتی درباره بازی های اندروید و کامپیوتر و دانستنی های علمی و فیلم آموزشی شبکه های اجتماعی، همچنین معرفی سایت های مفید رده های سنی مختلف در اختیار والدینی که تمایل داشتند قرار گرفت.