بهمن
۶
۱۳۹۴

زندگی نامه و افتخارات مسی تا سال ۲۰۱۵

پشت انسان های بزرگ همیشه یک چیز وجود دارد. شاید خدا را اول به ذهنمام برسد اما خدا خیلی بزرگتر از این حرفا است. می خواهیم داستمان را زمینی کنیم. پشت موفقیت های لیونل مسی یک پیرزن قرار دارد، کسی که در روز های نا امیدی لیونل پشتش بود و دستش را گرفت. مادربزرگ مهربانی که معروف نبود ولی معروف شد، مرد نبود اما مرد شد، آسمانی نبود که آسمانی شد.

روبه سوی مادربزرگ، جایی در آسمان

لیونل آندرس مسی متولد ۲۴ جون ۱۹۸۷ است، وی مهاجم تیم فوتبال بارسلونا و کاپیتان تیم ملی آرزانتین است و خیلی ها او را بهترین بازیکن جهان می دانند. لیونل مسی تنها بازیکنی است که چهار بار توپ طلا را برنده شده است که هر چهار بار پشت سر هم بوده است و وی تنها بازیکنی است که سه کفش طلا اروپا را برده است. او به همراه بارسلونا ۷ بار قهرمان لالیگا شده است و ۴ بار لیگ قهرمانان اروپا را برده است. او در کتاب گینس رکورد هایی چون بیشترین تعداد گل در لالیگا و بیشترین گل در یک فصل لالیگا با ۵۰ گل و بیشترین گل در یکسال میلادی را با ۹۱ گل و بیشترین گل در یک مسابقه لیگ قهرمانان با ۵ گل دارد.

با تیم ملی آرژانتین وی در ۶ تورنمنت مهم حضور داشته است و در رده های پایه  وی قهرمان جام جهانی ۲۰۰۵ و آقای گل و بهترین بازیکن آن تورنمنت شده است. وی همچنین برنده مدال طلا المپیک ۲۰۰۸ با تیم ملی آرژانتین نیز است. او در آگوست ۲۰۰۵ برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و به عنوان جوانترین بازیکن و گلزن آرژانتین تاریخ جام های جهانی آرژانتین تبدیل شد. او کاپیتان تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ شد و با آرژانتین به فینال جام جهانی ۲۰۱۴ در خاک برزیل رسید و همچنین سال بعد از جام جهانی با تیم ملی به فینال کوپا آمریکا ۲۰۱۵ در شیلی رسید ولی در هر دو عنوان دوم را کسب کرد. او در هردو تورنمنت به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد.

ابتدا زندگی

لیونل مسی در شهر روزاریو در ایالت سانتا فه آرژانتین متولد و فرزند سوم خورخه مسی، مدیر یک شرکت تولید استیل و سلیا کوکتینی، کارمند یک شرکت تولیدی است. از طرف خانواده پدری وی اسپانیایی و ایتالیایی است و جدش از مارخه به کاتالونیا مهاجرت کردند و از طرف خانواده مادری وی ایتالیایی است. در سن ۴ سالگی به باشگاه محلی گراندولی پیوست، تیمی که توسط پدرش هدایت می شد. مادربزرگش سلیا همراه و مشوق همیشگی وی در تمرینات و مسابقات بود. مرگ سلیا اثر بزرگی بر زندگی لیونل داشت. سلیا کمی بعد از تولد ۱۱ سالگی مسی درگذشت. مسی بعد از آن زدن گل هایش را با اشاره کردن به آسمان با مادربزرگ فقیدش جشن می گیرد.

لیونل مسی

او طرفدار دو آتیشه نیولز الدبویز روزاریو است و در سن ۶ سالگی به این تیم پیوست و در طول شش سال حضورش در این تیم بیش از ۵۰۰ گل به ثمر رساند و لقب ماشین ۸۷ را به او دادند. اما در سن ۱۰ سالگی با تشخیص مشکل هورمونی او، فوتبال حرفه ایش در آستانه پایان قرار گرفت و بیمه پدرش تنها دو سال از طول درمان او را پرداخت می کرد. هزینه درمان او ماهی ۱۰۰۰ دلار بود. در ابتد باشگاه  نیولز قبول کرد این مبلغ را پرداخت کند اما بعد از مدتی زیر آن زد.

خانواده مسی، بستگانی در کاتالونیا داشتند و آن ها ترتیبی دادند در مدت آزمایشی در تیم بارسلونا تمرین کند. در سپتامبر ۲۰۰۰ این آزمایش انجام شد. کارلوس رکساچ مدیر تیم های بارسلونا تصمیم گرفت با او قرارداد امضا کند اما چون در آن سال ها قرارداد بستن با بازیکنان کم سن خارجی مرسوم نبود، مدیران باشگاه تعلل کردند. در ۱۴ دسامبر ۲۰۰۰ بعد از کش و قوس ها فراوان، کارلوس رکساچ در حالی که کاغذی در دسترسش نبود، قرارداد مسی را بر روی دستمال کاغذی نوشت و در فبریه سال بعد خانواده مسی به خانه ای در نزدیکی ورزشگاه محل تمرین بارسلونا نقل مکان کردند. در فصل اول به خاطر مشکلات نقل و انتقالات در بازی های دوستانه به میدان رفت. در تمرینات آنقدر ساکت بود که همهگان فکر می کردند او لال است. مشکل دیگر وی دوری از مادرش و خواهر و برادرش بود که به روزاریو برگشته بودند و او با پدرش در کاتالان ماندگار شده بود. در فصل بعد با حل شدن مشکلات به عنوان بازیکن در کنار فابرگاس و پیکه در لاماسیا به میدان رفت و در ۳۰ بازی ۳۶ گل زد و آقای گل شد. در آخر فصل پیشنهادی از آرسنال داشت، پیکه و فابرگاس به مقصد انگلستان تیم را ترک کردند اما مسی ماندگار شد چون باید ماندگار می شد.

بارسلونا

از سال ۲۰۰۳ در مقاطع مختلفی به تیم اصلی دعوت شد. اولین بازی اش را در سن ۱۶ سال ۴ ماه و ۲۳ روزگی در مقابل پورتو خوزه مورینیو انجام داد. او به همراه چند بازیکن دیگر به تیم اصلی فراخوانده شده بودند. بعد از اولین جلسه تمرینی اش با تیم اصلی رونالدینیو به بازیکنان دیگر گفت این پسر ۱۶ ساله روزی از او هم بهتر خواهد شد. رونالدینیو با مسی دوست شد و به او برادر کوچک می گفت. او به تیم جوانان باشگاه کمک کرد و این تیم را از سقوط نجات داد و بعد از اولین قرارداد حرفه ای اش را ثبت کرد. او قراردادی امضا کرد که مبلغ فسخش ۳۰ میلیون یورو بود و هفته بعد با بازی در دسته دوم اسپانیا به ۸۰ میلیون یورو نیز افزایش یافت.

سایت ورزش 11 - اولین بازی رسمی لیونل مسی مقابل پورتو پرتغال

در تمرینات بیشتر بر روی تقویت عضلاتش کار می کرد چرا که بازیکنان دیگر از او بلند تر و قوی تر بودند. در آخر فصل در تمام رقابت هایی که به میدان رفت ۳۶ گل به ثمر رساند. در فصل ۰۵-۲۰۰۴ او به مهمترین بازیکن تیم رزرو تبدیل شد و تنی چند از بازیکنان تیم اصلی از فرانک رایکارد، سرمربی وقت بارسلونا خواستند مسی را به تیم اصلی بیاورد. رایکارد مسی را به تیم اصلی آورد و او را در سمت راست زمین قرار داد. اولین بازی اش را در ۱۶ اکتبر در مقابل اسپانیول انجام داد و در دقیقه ۸۲ وارد زمین شد. به عنوان بازیکن تعویضی حدود ۷۷ دقیقه در ۹ بازی برای بارسلونا بازی کرد از جمله بازی در مقابل شاختار در لیگ قهرمانان. در ۱ می ۲۰۰۵ روی پاس رونالدینیو اولین گلش را به ثمر رساند و در آن زمان به جوانترین بازیکن گلزن بارسلونا تبدیل شد.

لیونل مسی

از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸

در تولد ۱۸ سالگی اش اولین قراردادش را با تیم اصلی امضا کرد و مبغ فسخ قراردادش به ۱۵۰ میلیون یورو رسید. این قرارداد تا سال ۲۰۱۰ بود. بعد از بازی درخشان در مقابل یوونتوس فابیو کاپلو، کاپلو خواستار انتقال قرضی وی شد و بعد از آن اینتر خواهان به خدمت گرفتن مسی شد اما بارسلونا موافقت نکرد و قرارداد مسی را تا سال ۲۰۱۴ تمدید کرد.

او در ابتدا شماره ۱۹ را بر تن کرد و پس از مدتی خودش را به عنوان وینگر راست اصلی تیم جا انداخت و به همراه اتوئو و رونالدینیو مثلث مرگبار بارسلونا را شکل داد. او در بازی های زیادی به میدان رفت از جمله در اولین ال کلاسیکو اش در ۱۹ نوامبر. او  در مسابقات لیگ قهرمانان هم حضور داشت ولی در بازی در مقابل چلسی مصدوم شد و تا فینال مسابقات نتواسنت بازی کند. در فینال هم فرصت حضور در بازی را نیافت و بعد از قهرمانی به خاطر اینکه بازی نکرده بود در جشن قهرمانی تیم شرکت نکرد. در فصل ۰۷-۲۰۰۶ خودش را به عنوان یکی از بهترین های جهان مطرح کرد اما در آن فصل به مصدومیتی سه ماهه از میادین دور شد. در مارچ ۲۰۰۷ اولین هتریکش در کلاسیکو را ثبت کرد.

لیونل مسی

در آن روز ها خیلی ها او را با مارادونا مقایسه می کردند و او با گل هایی که شبیه مارادونا به ثمر رساند نشان داد شبیه مارادونا است. گل بازی در مقابل ختافه در کوپا دل ری که توپ را از میانه زمین برداشت  و  ۶۰ متر را طی کرد و همه را دریبل زد و توپ را وارد دروازه کرد همه را یاد گل قرن، گل مارادونا در یک چهارم جام جهانی ۱۹۸۶ انداخت. سه هفته بعد او در لیگ گلی به اسپانیول با دست زد که همه را یاد گل مارادونا به انگلستان انداخت. گل دست خدا مارادونا.
با افت رونالدینیو او در ۲۰ سالگی به ستاره اصلی تیم تبدیل شد و در سال ۲۰۰۷ به عنوان سومین بازیکن برتر دنیا بعد از کاکا و رونالدو انتخاب شد.

سایت ورزش 11 - صحنه به ثمر رساندن گل مسی توسط دست مقابل اسپانیول

سایت ورزش 11 - صحنه به ثمر رساندن گل مسی و جاگزاشتن 6 بازیکن و دروازبان

فصل ۲۰۰۸/۰۹

بعد از دو فصل ناکامی، ریکارد از تیم رفته بود و رونالدینیو نیز بارسا را ترک کرده بود. مسی از مصدومیت ناحیه ماهیچه رنج می برد و شماره ۱۰ را بر تن کرده بود. او در ۵۱ بازی فصل موفق شد ۳۸ گل به ثمر برساند. او به همراه اتوئو و هانری بیش از ۱۰۰ گل به ثمر رساندند. در پایان سال بعد از رونالدو دومین بازیکن برتر سال شد.

او تحت رهبری گواردیولا هم در گوش راست بازی می کرد و در حین بازی به تو می زد. او در الکلاسیکو معروف ۶ بر ۲ هتریک کرد. او در لیگ قهرمانان با ۹ گل آقای گل شد و رکورد جوانترین آقای گل را کسب کرد. او که در ابتدا فصل دستمزدش به ۷٫۸ میلیون یورو رسیده بود در بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا گل دوم بازی را با سر به فن در سار زد و آن خوشحالی معروف با کفشش را انجام داد.

لیونل مسی

پس از درخشش و کسب سه گانه، بارسلونا قرارداد مسی را تا سال ۲۰۱۶ تمدید کرد و رقم فسخ قرارداد او را به ۲۵۰ میلیون یورو رساند. در همین حال دستمزدش به ۱۲ میلیون یورو در سال رسید. مسی در ۲۲ سالگی به اکثریت آرا توپ طلا را برای اولین بار برنده شد.

فصل ۲۰۱۰/۱۱

او از بازی در پست وینگر راست ناراضی بود و بد کار می کرد و گواردیولا از  او در پست شماره نه کاذب استفاده کرد و آمار گلزنی اش به شدت بالا رفت و در تمام مسابقات ۴۷ گل به ثمر رساند و با رکورد رونالدو (برزیلی) در سال ۹۷-۱۹۹۶ برابری کرد. هر چند بارسلونا در نیمه نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۱۰ حذف شد اما مسی با ۸ گل برای دومین سال پیاپی آقای گل شد و در آخر فصل با ۳۴ گل کفش طلا اروپا را نیز برد. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ مسی بازهم توپ طلا را برنده شد. مسی در فصل ۲۰۱۱ با زدن ۳۱ گل و دادن ۱۸ پاس گل آقای گل لالیگا شد. بارسلونا به فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۱ رسید و در ومبلی لندن به مصاف یونایتد رفت و مسی بازهم گره گشا بود و گل دو را به ثمر رساند (بارسلونا در فینال با نتیجه ۳ بر یک منچستر یونایتد را شکست داد) و در پایان مسی با ۱۲ گل برای سومین سال پیاپی آقای گل لیگ قهرمانان اروپا شد. در پایان فصل مسی در مجموع ۵۳ گل زد و ۲۳ پاس گل داد. و به اولین بازیکن بارسلونا تبدیل شد که بیش از ۵۰ گل در یک فصل زده است.

لیونل مسی

در فصل بعد مسی ۷۳ گل به ثمر رساند و ۲۹ پاس گل داد و رکوردی خارق العاده ثبت کرد. او در فینال جام باشگاه های جهان دو گل به سانتوس زد و به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد. در پایان سال برای سومین بار توپ طلا را برنده شد و به چهارمین بازیکنی تبدیل شد که موفق شده است این عنوان را سه بار برنده شود.

از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵

در این سال مسی رکورد های زیادی را ثبت و جابه جا کرد. در ۷ مارچ دو هفته بعد از آنکه در مقابل والنسیا چهار گل زد در مرجله یک هشتم در مقابل لورکوزن ۵ گل زد و رکورد بیشترین گل در یک بازی لیگ قهرمانان را به نام خود ثبت کرد. در پایان به عنوان بهترین پاسور با ۵ پاس گل انتخاب شد و با ۱۴ گل آقای گل شد و رکورد خوزه آلتافینی را شکست. در ۲۰ مارچ با هتریک در مقابل گرانادا رکورد سزار رودرگیوئز را که ۵۷ سال پا برجا بود را با رد شدن از ۲۳۲ گل در بارسلونا شکست. او در انتها فصل با رکورد خیره کننده ۵۰گل آقای لالیگا و اروپا شد و ۷۳ گل او در تمامی مسابقات رکورد ۶۷ گل گرد مولر در سال ۷۳-۱۹۷۲ را شکست.   در فصل بعد تیتو ویلانووا اولین مربی او در لاماسیا سرمربی تیم شد. مسی در آن فصل کمک زیادی به بارسلونا کرد و با دو گلی که در مقابل بتیس به ثمر رساند رکورد ۱۹۰ گل سزار رودریگوئز برای بارسلونا در لالیگا را شکست. او در ادامه فصل رکورد ۴۰ ساله گرد مولر که ۸۵ گل در یک سال میلادی به ثمر رسانده بود را با ۹۱ گل شکست و این رکورد ۴۰ ساله را به نام خود ثبت کرد. در پایان سال برای چهارمین بار توپ طلا را برد و به تنها نفری تبدیل شد که این توپ را چهار بار ربوده است.

وی در فصل ۲۰۱۳/۱۴ ناکامی های زیادی را تجربه کرد. بارسلونا در آن سال به هیچ مقامی دست نیافت و همین موضوع یاعث شد تا وی فصلی بد را پشت سر بگذارد، فصلی که در انتها با اخراج تاتا مارتینو همراه شد.

لیونل مسی

اما در فصل ۲۰۱۴/۱۵ بر خلاف فصل گذشته مسی فصلی پر از افتخار و رکورد شکنی را کسب کرد.لوئیس انریکه در این فصل هدایت بارسلونا را بر عهده گرفت و پس از گذشت تنها چند هفته از رقابت های لالیگا حواشی زیادی برای انریکه و مسی از سوی رسانه ها پدید آمد. برخی از رسانه های که اغلب بر ضد بارسا بودند، معتقد بودند که مسی با انریکه مشکل دارد و نمی تواند بازی همیشگی خودش را انجام دهد. این شایعات برای مدت دو هفته از سوی هیچ یک تکذیب یا تایید نشد تا اینکه مسی در یکی از کنفرانس های خبری خود به تمامی این شایعات پایان داد.

لیونل مسی در هفته دوازدهم رقابت های لالیگا اسپانیا در فصل ۲۰۱۴/۱۵، با ثمر رساندن ۳ گل مقابل سویا رکورد گلزنی در تاریخ لالیگا را جابجا کرد. تلمو زارا ستاره افسانه ای باشگاه اتلتیک بیلبائو پیش از این با به ثمر رساندن ۲۵۱ گل رکورددار بود. لیونل مسی تا تاریخ ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۴، ۲۵۳ گل برای بارسلونا در لالیگا به ثمر رسانده است و خود را به عنوان بهترین گلزن این رقابت ها معرفی کرده است که بعید است تا سالیان سالها کسی بتواند رکورد او را بشکند. شاید هم این رکورد برای او جاودانه شود. مسی پس از این رکورد شکنی به بارسلونا در کسب ۳ گانه ای دیگر تلاش زیادی کرد. بازی های درخشان وی در این فصل، قهرمانی در لالیگا، لیگ قهرمانان و کوپادل ری را به همراه داشت. از جمله بازی درخشانش در مقابل بایرن مونیخ و یوونتوس در نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان اروپا. وی تنها پس از ۵ روز از قهرمانی در لیگ قهرمانان راهی کشور شیلی شد تا تیم ملی کشورش را در رقابت های کوپا آمریکا همراهی کند که در پایان با نایب قهرمانی او همراه شد.

لیونل مسی

پیش از شروع فصل۲۰۱۵/۱۶ اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) لیونل مسی را از میان کریستیانو رونالدو و سوارز به عنولن بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب کرد. مسی با کسب این جایزه پر افتخارترین بازیکن اروپا در کسب این عنوان شد. لیونل مسی با کسب ۴۹ رای نفر اول شد و لوییز سوارز با کسب ۳ رای و کریستیانو رونالدو با کسب ۲ رای به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

لیونل مسی

پس از دریافت این جایزه، فصل ۱۶-۲۰۱۵ برای مسی با موفقیت و ناکامی همراه شد. بارسلونا در دیدار سوپر جام اروپا با نتیجه ۵ بر ۴ سویا را شکست داد و موفق شد این جام را هم کسب کند. مسی در آن بازی دو بار از روی ضربه ایستگاهی برای تیمش گلزنی کرد. اما ناکامی برای او در دیدار سوپر جام اروپا رقم خورد. بارسلونا در دو دیدار رفت و برگشت این جام با نتیجه عجیب ۵ بر ۱ شکست خود و دست مسی و یارانش از کسب جام کوتاه ماند.

لیونل مسی در هفته ششم این فصل از رقابت های لالیگا اسپانیا در دقیقه ۴ دیدار با لاس پالماس از ناحیه لیگامنت زانو دچار مصدومیت شد و پس از انجام تست های پزشکی این بازیکن برای مدت ۲ ماه از میادین به دور ماند. این در شرایطی بود که بارسلونا حال روز خوبی نداشت و نتایج ضعیف و پیروزی های دشواری را کسب می کرد.

لیونل مسی

رده ملی
در رده ملی او قادر بود برای تیم های ملی اسپانیا و آرژنتین به میدان برود اما پیشنهاد ماتادور ها را رد کرn و برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت. او در تیم ملی زیر ۲۰ سال آرژانتین عضویت داشت. او در سال ۲۰۰۵ یکی از اعضای تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان بود که در هلند قهرمان آن مسابقات شده‌بودند. او در آن مسابقات بهترین بازیکن و هم‌چنین بهترین گلزن شد.

مسی اولین بازی خودش را در رده بزرگسالان مقابل تیم ملی مجارستان زمانی که ۱۸ سال داشت در ۱۷ اوت ۲۰۰۵ انجام داد. او در دقیقه ۶۳ به زمین بازی آمد ولی داور بازی، مارکوس مرک او را در دقیقه ۶۵ به‌خاطر ضربه زدن به مدافع مجارستان، ویلموش وانکزاک از زمین بازی اخراج کرد. هر چند مدافع مجارستان پیراهن مسی را می‌کشید. این تصمیم بحث برانگیز بود و مارادونا نیز ادعا کرد که این تصمیم داور از پیش برنامه‌ریزی شده بود. مسی دوباره در روز ۳ سپتامبر در بازی با پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی آلمان در ترکیب تیم قرار گرفت و در نهایت بازی با نتیجه ۱-۰ به سود آرژانتین به پایان رسید. او پیش از این بازی گفته بود: مدت حضورم در بازی اول بسیار کوتاه بود، این بازی برای من بازی اول محسوب می‌شود.

سایت ورزش 11 - اولین بازی مسی برای آرژانتین
او دومین بازی خود را برای آرژانتین در برابر پرو انجام داد. پس از این بازی، پکرمن، سرمربی وقت آرژانتین، مسی را «جواهر» نامید.

کوپا آمریکا ۲۰۰۷

مسی اولین بازی‌اش را در کوپا آمریکا در سال ۲۰۰۷ در مقابل ایالات متحده آمریکا انجام داد، در بازی‌ای که آرژانتین با نتیجهٔ ۴-۱ بر حریفش چیره شد. در آن بازی، مسی توانایی‌های خود را در نقش بازی‌ساز نشان داد؛ او یک پاس گل داد که توسط هرنان کرسپو تبدیل به گل شد و نیز چندین شوت در چارچوب زد. توز در دقیقهٔ ۷۹ به بازی آمد و جای مسی را در زمین بازی گرفت و چند دقیقهٔ بعد او نیز موفق به گلزنی شد.

المپیک تابستانی ۲۰۰۸

مسی از حضور در بازی‌های آرژانتین در المپیک تابستانی ۲۰۰۸ منع شده‌بود. بارسلونا با مشورت با مربی تازه منصوب‌شده، پپ گواردیولا، اجازه داد که مسی بتواند تیم کشورش را در المپیک همراهی کند. او به تیم ملی المپیک کشورش ملحق شد و توانست گل اول بازی با تیم ملی ساحل عاج را در بازی‌ای که ۲-۱ به سود آرژانتین به پایان رسیده‌بود به ثمر برساند. او در بازی با هلند هم گل اول بازی را به ثمر رساند و پاس گل دوم را هم به آنخل دی ماریا داد. آن بازی نیز در نهایت در پایان وقت اضافه ۲-۱ به سود آرژانتین به پایان رسید. مسی باز هم در مرحله نیمه نهایی بهترین بازیکن میدان لقب گرفت. در دیداری که تیم کشورش با ۳ گل مقابل برزیل پیروز شد و توانست به دیدار فینال راه پیدا کند. مسی با دادن پاس گل به دی ماریا باعث شد که تیمش در دیدار فینال نیز ۱-۰ بازی را از نیجریه ببرد و تیم آرژانتین قهرمان آن مسابقات شود.

سایت ورزش 11 - لیونل مسی

مسی در جام جهانی ۲۰۱۰ کاپیتان تیم ملی آرژانتین بود و علی رغم بازی های خوب آرژانتین و ضعیف مسی، آرژانتین در مرحله یک هشتم با شکست ۴ بر در مقابل آلمان حذف شد تا مسی نتواند خودش را به رکورد های مارادونا در تیم ملی برساند. در طول چهار سال تا جام جهانی بعد مسی بازی های متوسطی را از خود در تیم ملی ارائه داد و برخی او را به کم کاری متهم کردند. در کوپا سال ۲۰۱۱ که در آرژانتین برگزار شد به همراه آرژانتین نتایج خوبی کسب نکرد و به اروگوئه قهرمان مسابقات باخت و حذف شد. مهمترین اتفاق در رده ملی برای مسی به جام جهانی ۲۰۱۴ می رسد جایی که با شکست تمامی حریفان با آلبی سالسته روانه فینال مسابقات شد اما بازهم طالع نحس آلمان جلوی لیونل مسی را گرفت و مسی علی رغم اینکه بهترین بازیکن تورنمنت شد نتوانست با آرژانتین قهرمان جهان شود. درست یکسال بعد در مسابقات کوپا ۲۰۱۵ شیلی مسی بازهم به همراه آلبی سالسته به فینال رسید اما سیه روزی های مسی در تیم ملی تمامی نداشت و آرژانتین در ضربات پنالتی مغلوب شیلی میزبان شد.

لیونل مسی


بهترین گلزن تاریخ لالیگا اسپانیا

لیونل مسی در هفته دوازدهم رقابت های لالیگا اسپانیا در فصل ۲۰۱۴/۱۵، با ثمر رساندن ۳ گل مقابل سویا رکورد گلزنی در تاریخ لالیگا را جابجا کرد. تلمو زارا ستاره افسانه ای باشگاه اتلتیک بیلبائو پیش از این با به ثمر رساندن ۲۵۱ گل رکورددار بود. لیونل مسی تا تاریخ ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۴، ۲۵۳ گل برای بارسلونا در لالیگا به ثمر رسانده است و خود را به عنوان بهترین گلزن این رقابت ها معرفی کرده است که بعید است تا سالیان سالها کسی بتواند رکورد او را بشکند. شاید هم این رکورد برای او جاودانه شود.

صحنه گلی که باعث شد مسی رکورد گلزنی تلمو زارا را بشکند

لیونل مسی

رکورد های خارق العاده مسی

لیونل مسی رکورد های دست نیافتنی و خارق العاده زیادی زده است. مسی آنقدر رکورد در گینس ثبت کرده که یک خبرنگار اسپانیایی گم شدن کتاب های گینس در کتابخانه ها را به او ربط داده! ارتباط گم شدن کتاب‌های گینس با لیونل مسی مسی در جدیدترین رکورد خود تا کنون هجده بازی پی در پی گل زده که رکودی بی سابقه و بی نظیر می باشد.

هفدهم اکتبر سال ۲۰۰۴ یک جوان آرژانتینی در بازی بارسلونا مقابل اسپانیول به جای دکو وارد میدان شد. نام او لیونل مسی بود که این دیدار در واقع آغازی بر دوران تکرار نشدنی او در دنیای فوتبال بوده است. این روزها این ابر ستاره دنیای فوتبال حضور ده سالگی خود در بارسلونا را جشن می گیرد، به همین دلیل این یادداشت ده لحظه باشکوه و به یاد ماندنی از حضور ده ساله وی در بارسلونا را مرور خواهد نمود.

 

۱۰- اولین گل مسی برای بارسا
مسی برای به ثمر رساندن اولین گل خود برای بارسا نیاز به بیش از شش ماه زمان داشت. در ماه می سال ۲۰۰۵ و در بازی مقابل آلباسته موفق به ثمر رساندن اولین گل خود در بارسا شد، وی این گل را به زیبایی هر چه تمام تر از روی پاس رونالدینیو به ثمر رساند.

۹- زدن پنج گل به بایرلورکوزن
در دیداری از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در ماه مارس سال ۲۰۱۲، لیونل مسی در پیروزی ۷:۱ مقابل بایرلورکوزن شگفتی ساز شد و توانست پنج گل به ثمر رساند. کارلوس پویول در این خصوص پس از بازی گفت:”برای مسی کار ساده ای بود، چون او خدای فوتبال است. ”

۸- گل زنی با ضربه سر در فینال لیگ قهرمانان
مسی با قدی به اندازه تنها ۱٫ ۶۹ متر در بازی نهایی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۹ مقابل منچستریونایتد تاریخ ساز شد و توانست با ضربه سر دروازه منچستریونایتد بزرگ را باز نماید و زمینه ساز قهرمانی تیمش در رقابت های لیگ قهرمانان آن سال گردد.

۷- زدن چهار گل به آرسنال
بارسلونا در مرحله یک هشتم نهایی از لیگ قهرمانان اروپا مقابل آرسنالی صف آرایی نمود و ابتدا توپچی ها با یک گل موفق به پیش افتادن از حریف خود شدند، اما در ادامه لیونل مسی موفق به زدن چهار گل شد تا شاگردان ونگر موفق به صعود به مرحله بعد نشوند.

۶- هت تریک مقابل رئال مادرید
در ماه مارس سال ۲۰۰۷ مسی در بازی مقابل رئال مادرید ناجی تیمش شد. در تساوس ۳:۳ مقابل رقیب بزرگ، لیونل مسی نوزده ساله موفق به ثمر رساندن هر سه گل تیمش شد.

۵- برد پر گل مقابل رئال مادرید
پیروزی ۵:۰ مقابل رئال مادرید در نوامبر سال ۲۰۱۰ یکی از بزرگترین تحقیرهای مادریدی ها در تاریخ رقابت های الکلاسیکو می باشد. اگر چه در دیدار مقابل شاگردان خوزه مورینیو، مسی خود موفق به گل زنی نشد، اما با عملکرد درخشان خود در این دیدار و ارسال دو پاس گل نقشی تعیین کننده در پیروزی پر گل بارسا داشت.

۴- گل قهرمانی
در دیدار پایانی رقابت های لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۱، بارسلونا باز هم به مصاف منچستریونایتد رفت. لیونل مسی بی تردید بهترین بازیکن میدان بود و توانست گل پیروزی بخش تیمش را از روی یک حرکت انفرادی به ثمر رساند.

۳- زدن دو گل در برنابئو
در دیدار نیمه نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۱۱، دو تیم رئال مادرید و بارسلونا به مصاف هم رفتند، در این دیدار که مادریدی ها میزبان آن بودند لیونل مسی با زدن دو گل تماشاگران حاضر در استادیوم برنابئو را به سکوت واداشت و مقدمات صعود تیمش به دیدار نهایی را فراهم نمود.

۲- بهتر از گرد مولر افسانه ای
در سال ۲۰۱۲ لیونل مسی موفق به ثمر رساندن ۹۱ گل در یک فصل از رقابت های فوتبال شد و به این ترتیب رکورد گرد کولر اسطوره فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ در این زمینه را از آن خود نمود.

۱-گل مارادونایی
در آپریل سال ۲۰۰۷ و در دیدار مقابل ختافه لیونل مسی موفق به ثمر رساندن زیباترین گل خود شد. وی با انجام یک حرکت انفرادی از زمین خودی و جا گذاشتن مدافعین و حتی دروازه بان ختافه موفق به گشودن دروزاه حریف شد. این گل بسیار شبیه به گلی بود که دیگو مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ وارد دروزاه پیتر شیلتون سنگربان تیم ملی انگلیس نموده بود.


شایعهٔ مرگ مسی

در روز ۲۷ مهٔ ۲۰۱۲، توییتی از سوی شبکه فاکس اسپورتز  آمریکا تنها برای ۵۵ ثانیه در صفحهٔ اختصاصی این شبکه در توییتر قرار گرفت که خبر مرگ مسی را اعلام کرد؛ اما مسوؤلان فاکس بلافاصله این توییت را پاک کردند. متن این توییت این بود:با تاسف باید اعلام کنیم که لیونل مسی در هنگام تمرینات، به دلیل ایست قلبی درگذشته است. خدا مسی را بیامرزد.

زندگی شخصی

از سال ۲۰۰۸ و در سن ۲۰ سالگی مسی با آنتولا رکوزا نامزد است. او آنتولا را از ۵ سالگی می شناسد او دختر خاله ی یکی از دوستانش در روزاریو است. مسی و آنتولا دو پسر دارند. تیاگو در سال ۲۰۱۲ به دنیا آمد و ماتیاس در سال ۲۰۱۵ به دنیا آمده است. او برای جشن گرفتن اولین بارداری همسرش در بازی با اکوادور بعد از گل توپ را زیر لباسش قرار داد. نام پسرش و جای دست او روی ماهیچه دوقلو پای چپش تتو شده است و صورت مادربزرگش روی شانه است تتو شده است. شاید تنها مشکل زندگی مسی، مشکل او و مدیربرنامه هایش که پدرش است فرار مالیاتی در این چند سال اخیر باشد.لیونل مسی که به فرار  از پرداخت مالیات ۴٫۱ میلیون یورویی که مربوط به سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ بود متهم شده بود در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۵ از این اتهام مبرا شدو پدرش به ۱۸ ماه زندان محکوم شد، اما پس از گذشت تنها چند روز پس از این رای دادگاه، نماینده دولت در دادگاه درخواست۲۲ ماه زندانی را برای مسی طلب کرد و کماکان این ماجراها ادامه دارد.

مسی علاوه بر کمک هایی که به یونیسف می کند. یک بیناید خیریه به نام خودش دارد که به سلامتی، تحصیل و ورزش کودکان می پردازد.

در مبحث اسپانسرینگ مسی تا سال ۲۰۰۶ با پپیسی و آدیداس قرارداد داشت و بعد از آن در ۱۴ سالگی با نایک قرارداد بست ولی دوباره با آدیداس قرداد بست. مسی همچنین با شرکت های دلوچا گابانا و پیگوئت و ژیلت و ترکیش ایرلاین قرارداد دارد. او در زمینه بازی های کامپیوتری با کونامی قرارداد داشت و در بازی های سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰-۲۰۱۱ عکسش روی جلد بود و در سال های بعد برای شرکت رقیب، ای اسپرت تبلیغ کرد و عکسش روی کاور فیفا ۱۳، فیفا ۱۴، فیفا ۱۵ و فیفا ۱۶ بود.


از تمام موفقیت های لیونل مسی می توان گذشت اما از یک فرد در مورد لیونل مسی و حتی در مورد هوادارن فوتبال نمی توان گذشت. از سیلیا مادربزرگ فقید لیونل مسی که همراه بی چون چرا مسی در ۱۱ سال ابتدا زندگی اش بود.
مادربزرگ. . . . . . . مرسی. . . . . . مرسی که بودی. روبه آسمان با مادربزرگ جشن بگیر لئو کوچک.


جوایز و افتخارات لیونل مسی

لیونل مسی برنده 4 عنوان بهترین بازیکن جهان

افتخارات لیونل مسی در رده باشگاهی

لیونل مسی    افتخارات باشگاهی لیونل مسی
۶ عنوان قهرمانی در سوپر جام اسپانیا ۷ عنوان قهرمانی در لالیگا اسپانیا
بارسلونا ۱۳/۱۴ بارسلونا ۱۴/۱۵
بارسلونا ۱۲/۱۳
بارسلونا ۱۱/۱۲ بارسلونا ۱۰/۱۱
بارسلونا ۱۰/۱۱ بارسلونا ۰۹/۱۰
بارسلونا ۰۹/۱۰ بارسلونا ۰۸/۰۹
بارسلونا ۰۶/۰۷ بارسلونا ۰۵/۰۶
بارسلونا ۰۵/۰۶ بارسلونا ۰۴/۰۵
۳ عنوان قهرمانی در جام حذفی اسپانیا ۴ عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا
بارسلونا ۱۴/۱۵
بارسلونا ۱۴/۱۵ بارسلونا ۱۰/۱۱
بارسلونا ۱۱/۱۲ بارسلونا ۰۸/۰۹
بارسلونا ۰۸/۰۹ بارسلونا ۰۵/۰۶
۲ عنوان قهرمانی در سوپر جام اروپا ۲ عنوان قهرمانی در جام باشگاه های جهان
بارسلونا ۲۰۱۲ بارسلونا ۲۰۱۲
بارسلونا ۲۰۱۵

افتخارات فردی

بهترین گلزن لالیگا اسپانیا (۲۵۳ گل – تا تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)
بهترین بازیکن جوان جهان (۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸)
بهترین گلزن جام جهانی زیر بیست سال (۲۰۰۵)
بهترین بازیکن جام جهانی زیر بیست سال (۲۰۰۵)
بهترین بازیکن لالیگا (۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱،۲۰۱۲)
بهترین گلزن لالیگا (۲۰۱۰ و ۲۰۱۲)
کفش طلای اروپا (۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳)
بهترین بازیکن اروپا: (۲۰۱۱ و ۲۰۱۵)
توپ طلای جهان (۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲)
بهترین گلزن لیگ قهرمانان اروپا (۲۰۰۹،۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲)
بهترین گلزن تاریخ باشگاه بارسلونا
زدن بیشترین گل در یک سال با ۹۱ گل
جایزه آلفردو دی استفانو: (۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱)

افتخارات تیمی
قهرمانی در رقابت های فوتبال زیر بیست سال جهان (۲۰۰۵)
قهرمانی در سوپرجام اروپا: ۲۰۰۹, ۲۰۱۱, ۲۰۱۵
قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا: ۲۰۰۵–۰۶, ۲۰۰۸–۰۹, ۲۰۱۰–۱۱, ۲۰۱۴–۱۵
قهرمانی در لالیگای اسپانیا: ۲۰۰۴–۰۵, ۲۰۰۵–۰۶, ۲۰۰۸–۰۹, ۲۰۰۹–۱۰, ۲۰۱۰–۱۱, ۲۰۱۲–۱۳, ۲۰۱۴–۱۵
قهرمانی در سوپر جام اسپانیا: ۲۰۰۵, ۲۰۰۶, ۲۰۰۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۱, ۲۰۱۳
قهرمانی در کوپا دل ری: ۲۰۰۸–۰۹, ۲۰۱۱–۱۲, ۲۰۱۴–۱۵
قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان: ۲۰۰۹, ۲۰۱۱

VN:F [1.9.20_1166]
رتبه پست: ۱۰ / ۶٫۰ ( تعداد آراء : ۲۱ رای)
زندگی نامه و افتخارات مسی تا سال ۲۰۱۵, ۶٫۰ out of 10 based on 21 ratings

فرستادن دیدگاه

برای قرار دادن شکلک ها روی آنها کلیک کنید.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton

در یک نگاه

آخرین دیدگاه‌ها